Bartoš: Projekty s penězi z EU ohrožené růstem cen se budou moct dokončit

foto Mince o hodnotě jednoho eura jsou na vlajce Evropské unie.

Praha - Projekty s podporou z evropských fondů, kterým hrozilo, že kvůli růstu cen o dotace přijdou, se budou moct dokončit. Jejich příjemci se nemusí obávat vracení peněz, pokud by je nestíhaly v limitu. Řekl to dnes ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Evropský parlament podle něj schválil návrh legislativních úprav, které umožní ohrožené projekty z fondů politiky soudržnosti z období let 2014 až 2020 rozfázovat a dokončit. Podle Bartoše se tak v ČR mohou zachránit tisíce projektů v hodnotě zhruba 32 miliard korun.

Evropský parlament dnes v prvním čtení schválil komplexní soubor opatření upravující pravidla pro čerpání evropských fondů, takzvaný Fast-Care, uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj. Celý balíček je podle úřadu zaměřený jak na pomoc příjemcům, tak na vyšší flexibilitu při dočerpání přidělených dotací. Evropská komise tak podle Bartoše velmi pružně zareagovala na návrh 10 členských států EU, který iniciovalo české ministerstvo pro místní rozvoj letos v dubnu.

"Je to velký milník v úsilí o záchranu tisíců kvalitních projektů v našich regionech v hodnotě zhruba 32 miliard korun," uvedl Bartoš. "Hrozilo nedokončení projektů financovaných z evropských fondů z důvodu rostoucích cen stavebních prací, materiálu, energií i narůstající inflace," řekl.

Při českém předsednictví v Radě EU se podle Bartoše dosáhlo pokroku v projednávání návrhu, jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i Rady EU. Návrh nařízení Fast-Care podle něj musí v říjnu ještě schválit Rada EU a pak by měl vstoupit v platnost. To už by ale podle Bartoše měly být pouze formality, protože shoda s EK i s parlamentem byla dosažena, míní.

Příjemci dotací, kterým narostly náklady a nestihli by dokončit projekty do roku 2023, by měli mít možnost získat chybějící dotaci z peněz dalšího období na roky 2021 až 2027. O finance budou muset znovu žádat, ale za podobných podmínek jako v minulém období. Problém by podle Bartoše mohl nastat, pokud by dotační program přešel na jiné ministerstvo. To je třeba případ zateplování domů, které nově spravuje ministerstvo životního prostředí. "Tam to je o něco složitější, to ještě musíme prozkoumat," řekl.

Rozfázovat projekt si podle nové úpravy bude moct příjemce dotace nad milion eur (asi 25 milionů korun), zatímco původně byl limit pět milionů eur (asi 125 milionů korun). "Nedojde tak k pozastavení toku investic ani v době současné krize," řekl Bartoš.

Projekty, které se nedají rozfázovat, bude podle něj možné dokončit z vlastních zdrojů, aniž se musí vracet celá dotace. "Z toho panovala největší obava, ale to se tímto vyřešilo," uzavřel ministr.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 2. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď