Barr stále zprávu Muellera nezveřejnil, demokratům se to nelíbí

foto Kandidát Bílého domu na uvolněnou funkci ministra spravedlnosti William Barr.

Washington - Americký generální prokurátor a ministr spravedlnosti William Barr se ještě dnes chystá členy právních výborů Kongresu seznámit se závěry zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Robert Muellera o údajném ruském vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a o vazbách prezidenta Donalda Trumpa na Rusko. Napsala to agentura AP s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s postupem. Demokraté mezitím Barra vyzývají, aby zákonodárce seznámil s celým obsahem zprávy, v opačném případě hrozí, že podniknou příslušné právní kroky. Média si všímají toho, že Trump, který je na Floridě, překvapivě celý víkend o záležitosti nenapsal jediný příspěvek na twitteru.

Mueller a jeho tým téměř dva roky mapovali možné spiknutí Trumpova volebního štábu s Moskvou před americkými prezidentskými volbami roku 2016. Nyní svou práci ukončili a Mueller v pátek večer předal závěry generálnímu prokurátorovi Williamu Barrovi. Ten má nyní osud informací z ostře sledovaného vyšetřování ve své moci a rozhodne o tom, v jaké formě zjištění prezentovat Kongresu, případně také veřejnosti.

Barr dříve avizoval, že závěry vyšetřování zpracuje do dvou vlastních zpráv, z nichž jednu dostanou američtí zákonodárci, druhá bude určena pro veřejnost. Kompletní obsah Muellerovy zprávy by se přitom k běžným občanům vůbec nemusel dostat.

Do této chvíle bylo v důsledku práce Muellerova týmu odsouzeno, obžalováno či obviněno 34 osob a tři organizace. Trump i Moskva veškerá obvinění ze spiknutí s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2016 odmítají.

"Očekávám, že se ukáže, že ta slova o transparentnosti byla prázdná, že ve skutečnosti budou bojovat s cílem zajistit, aby Kongres nedostal důkazy," uvedl předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff v rozhovoru s televizí ABC. Pokud nicméně požadované informace demokraté nedostanou, budou podle něj ochotni podniknout příslušné právní kroky. Obdobně se již v sobotu vyjádřila demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Trump, který tráví víkend ve svém floridském rezortu Mar-a-Lago, konec vyšetřování dosud nekomentoval na twitteru, jenž patří k jeho oblíbeným formám komunikace s veřejností. Nevyjadřovat se k záležitosti na twitteru mu podle AP výslovně poradili jeho právníci s tím, že dosud není jasné, zda zpráva z vyšetřování kritizuje Trumpovy činy. Podle zdrojů blízkých Bílému domu se nicméně Trumpovi ulevilo, že vyšetřování skončilo bez nových obžalování. Trumpovi poradci dnes podle AP zopakovali, že prezident nebyl s obsahem Muellerovy závěrečné zprávy seznámen.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď