Barnier věří, že dohoda s Londýnem o brexitovém účtu se stihne

foto Ilustrační foto - Unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

Berlín - Hlavní vyjednávač Evropské unie pro brexit Michel Barnier doufá, že do unijního summitu v polovině prosince bude možné dosáhnout dohody s Británií o finančních podmínkách britského odchodu z Evropské unie. Unijní diplomat to dnes řekl bez dalších podrobností na berlínské bezpečnostní konferenci. V úterý se v britském tisku objevily spekulace, že britští a unijní vyjednávači už dosáhli rámcové dohody ohledně účtu za brexit.

"Pracujeme na těchto věcech opravdu velmi tvrdě," citovala dnes Barniera agentura Reuters.

Barnier se má příští pondělí setkat s britskou premiérkou Theresou Mayovou a předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Unijní summit, který má mimo jiné rozhodnout o začátku diskuse s Londýnem o budoucích obchodních a dalších vztazích Británie s EU, je svolán na 14. a 15. prosince.

Podmínkou pro posun rozhovorů s Brity do další fáze je, aby nastal pokrok v jednáních Londýna s EU o finančním vyrovnání a také o režimu na irské hranici a o právech občanů EU v Británii po jejím odchodu z unie.

Výše "rozvodového vyrovnání" byla dosud patrně hlavním kamenem úrazu stagnujících rozhovorů o brexitu. "Doufám, že budu moci informovat Evropskou radu o tom, že jsme mezitím dokázali vyjednat dohodu," prohlásil dnes Barnier podle agentury AP.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dal minulý týden Londýnu čas na finalizaci rozvodového účtu a plánu v otázce hranice s Irskem pouze do začátku prosince.

Barnier odmítl spekulace, že obě strany se už předběžně na výši brexitového účtu dohodly. Podle zdrojů listu The Daily Telegraph má Británie unii zaplatit 45 až 55 miliard eur (1,1 bilionu Kč až 1,4 bilionu Kč). Také britská vláda trvá na tom, že vyjednávání o brexitovém účtu a jeho výši stále pokračují.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď