Barnier věří v brexitovou dohodu, hotová může být příští týden

foto Ilustrační foto - Unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

Brusel - Dohoda mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím o britském odchodu z evropského bloku je z 85 procent hotová a může být dokončena do středy 17. října, tedy ještě před unijním summitem. Dnes to v Evropském parlamentu v Bruselu prohlásil hlavní brexitový vyjednávač unie Michel Barnier. Podle agentury Reuters řekl, že stále ještě zbývá vyřešit několik otázek včetně klíčového sporného bodu, kterým je budoucnost hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

"Dohody lze dosáhnout do 17. října, do příští středy, pokud nynější vyjednávání dovedeme do zdárného konce," řekl Barnier. Unijní činitelé se příští středu sejdou v Bruselu na pracovní večeři, při které chtějí o dohodě jednat. Ve čtvrtek 18. října bude bruselské setkání pokračovat jako řádný unijní summit.

Barnier odhadl, že brexitová dohoda je z 80 až 85 procent hotová. Dodal, že stále ještě zbývá vyřešit palčivou otázku volné hranice mezi unijní Irskou republikou a Severním Irskem, které jako součást Spojeného království Evropskou unii v příštím roce na konci března opustí.

EU podle Barniera dělá vše, aby kontroly zboží překračující severoirskou hranici byly co nejméně komplikované. Dít by se tak mohlo na trajektech, v přístavech či přímo v továrnách.

"Jedinými viditelnými systematickými kontrolami mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království by bylo skenování čárových kódů na kamionech a kontejnerech, což by se mohlo dělat na trajektech," řekl Barnier. Dodal, že veterinární a potravinové kontroly se ale i tak budou muset odbývat přímo na hranicích.

Britská vláda, ale také severoirští politici trvají na tom, že nebudou souhlasit s takovou brexitovou dohodou, podle které by Severní Irsko zůstalo v unijní hospodářské oblasti, zatímco zbytek Spojeného království by z ní vystoupil. Kabinet Theresy Mayové bude o brexitu jednat příští týden úterý, tedy před odletem premiérky do Bruselu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď