Bardotová dostala vysokou pokutu za urážku obyvatel ostrova Réunion

foto Hvězda francouzského filmu 60. let Brigitte Bardotová.

Paříž - Francouzská herečka a bojovnice za práva zvířat Brigitte Bardotová musí zaplatit pokutu ve výši 20.000 eur (přes půl milionu korun) za urážku kvůli dopisu, v němž v roce 2019 označila obyvatele ostrova Réunion za zdegenerované barbary. Rozhodl o tom dnes soud. Bardotová v dopise adresovaném prefektovi zámořského departementu v Indickém oceánu kritizovala, jak se na ostrově zachází se zvířaty.

Její dopis vzbudil před dvěma lety rozhořčení kvůli formulacím, které obyvatelé ostrova považovali za rasistické a urážlivé. Réunion tehdy označila za "ďábelský ostrov", jehož obyvatelé stále "mají geny divochů". "Zdegenerovaná populace stále hoví... barbarským tradicím," uvedla tehdy Bardotová a poukázala konkrétně například na zvyk stínání zvířat, která slouží jako oběti při lidových slavnostech nebo na to, že rybáři používají jako návnady pro žraloky mrtvé kočky a psy.

Prokuratura žádala pro 87letou Bardotovou pokutu 25.000 eur a 5000 eur pro jejího asistenta, který dopis poslal. Soud byl nakonec ve verdiktu mírnější.

Bardotová, hvězda filmů 50. a 60. let, která byla sexuálním symbolem své doby, je dlouhodobě známa jako bojovnice za práva zvířat. V minulosti kritizovala například držení zvířat v zajetí či používání kožešin v módním průmyslu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď