Bardotová čelí kritice, lidi z Réunionu označila za zdegenerované

foto Hvězda francouzského filmu 60. let Brigitte Bardotová.

Paříž - Nejvyšší představitel francouzského zámořského departementu Réunion podal trestní oznámení na herečku a známou bojovnici za práva zvířat Brigitte Bardotovou. Reagoval tak na dopis, ve kterém filmová ikona označila jeho ostrov za "posedlý démony" a jeho obyvatele za "zdegenerované". Bardotová v dopise kritizovala to, jak lidé z Réunionu zacházejí se zvířaty, informovala dnes agentura AFP.

Bardotová poslala již v úterý svůj dopis nejen nejvyššímu představiteli ostrova, prefektovi Amaurymu de Saint-Quentinovi, ale i místním novinám. Obyvatelé ostrova v Indickém oceánu podle ní mají "stále geny divochů" a se zvířaty zachází "barbarsky".

Podle organizací bojujících za práva zvířat je týrání zvířat na Réunionu běžnou záležitostí. Vadí jim mimo jiné obětování zvířat v rámci náboženských rituálů místních obyvatel. Také Bardotová ve svém dopise pranýřovala "barbarské tradice" obyvatel francouzského zámořského departementu.

"Tento dopis obsahuje výrazy, které jsou ve vztahu k obyvatelům Réunionu urážlivé a rasistické," uvedl dnes v prohlášení prefekt de Saint-Quentin. Dopis ovšem nepobouřil jen nejvyššího představitele ostrova, právní kroky hodlá podniknout také řada dalších místních politiků a nejméně dvě nevládní organizace, které bojují proti rasismu.

"Rasismus nemá místo ve výměně názorů," reagovala francouzská ministryně pro zámořská území Annick Girardinová, která oznámila, že se hodlá připojit k žalobě, kterou podal réunionský prefekt. Za opovrženíhodná označil slova Bardotové i předseda francouzského Národního shromáždění Richard Ferrand.

Nadace Brigitte Bardotové, která se věnuje ochraně zvířat, dnes uvedla, že dopis byl hereččinou soukromou iniciativou.

Čtyřiaosmdesátiletá hvězda filmů 50. a 60. let, která byla sexuálním symbolem své doby, je dlouhodobě známa jako bojovnice za práva zvířat. V minulosti kritizovala například držení zvířat v zajetí či používání kožešin v módním průmyslu. V rodné Francii vegetariánka přezdívaná svými fanoušky BB prosadila například zákon o milosrdnějším způsobu zabíjení na jatkách.

Známá je Bardotová i svými názory blízkými krajní pravici. Soudy ji v minulosti už pětkrát potrestaly za podněcování k rasové nesnášenlivosti a diskriminaci islámské víry.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 21. září 2019

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď