Banky poskytly v říjnu hypotéky za 40,4 mld. Kč, mírně více než v září

foto České peníze, bankovky, koruna, klíč, dům, hypotéka, nájem, stavební spoření - ilustrační foto.

Praha - Zájem o hypotéky přetrvával i v říjnu, kdy banky a stavební spořitelny poskytly nové hypoteční úvěry za 40,4 miliardy korun. Je to mírně více než v září, kdy to bylo 40,3 miliardy korun. Průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték stoupla na 2,54 procenta ze zářijových 2,41 procenta. Vyplývá to z nových statistik České bankovní asociace Hypomonitor, které má ČTK k dispozici. Do Hypomonitoru dodávají data na rozdíl od Hypoindexu všechny banky a stavební spořitelny na českém trhu.

Z celkového objemu tvoří přes 31 miliard korun hypotéky nové a přes devět miliard korun hypotéky refinancované. U refinancovaných úvěrů byla průměrná sazba o zhruba desetinu procentního bodu nižší. Vzhledem k růstu úrokových sazeb na trhu je však zřejmé, že i hypoteční úrokové sazby začnou v příštích měsících zdražovat významněji. Dosavadní růst brzdí podle asociace postupné uzavírání smluv, které začaly být řešené několik měsíců zpět ještě s nižší úrokovou sazbou.

Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl v říjnu 9318 hypoték, v září jich bylo 9064. Průměrná hypotéka v říjnu dále mírně vzrostla na 3,35 milionu Kč. V případě refinancování úvěru je objem hypotéky v průměru o 800.000 až 900.000 Kč nižší. Nové hypotéky jsou nejvíce poskytované za účelem koupě nemovitostí, ty tvoří téměř 70 procent objemu nově poskytnutých hypoték.

"Objem poskytnutých hypoték zůstává silný i v říjnu. Růst úrokových sazeb na trhu sice patrně ztlumí poptávku po hypotečních úvěrech, v krátkém období však může obava z růstu sazeb přimět některé domácnosti uspíšit žádost o hypotéku," řekl ČTK analytik asociace Jakub Seidler. Objemy poskytnutých hypoték tak podle něj mohou zůstat v příštích měsících nadstandardní navzdory rostoucím sazbám.

"Po posledním zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB je velmi pravděpodobné, že se sazby hypotečních úvěrů napříč celým trhem budou pohybovat okolo čtyř procent, případně mírně nad ní," řekl dnes ČTK manažer hypoték v Komerční bance Ondřej Šuchman. Další vývoj bude podle něj závislý na následných krocích ČNB a zejména na vývoji sazeb na mezibankovních trhu.

Aktuálně se už sazby nových hypoték blíží ke čtyřem procentům, doplnil ředitel hypoték v Raiffeisenbank Milan Voldřich. Vyšší sazby podle něj zapříčiní horší dostupnost hypoték. "Při průměrné hypotéce přes tři miliony Kč a dvouprocentním zvýšení sazby se splátka rázem zvýší o 3000 Kč. Banky navíc poskytují hypotéky zpravidla tak, aby splátka byla nejvýše 40 procent příjmu. Žadatel tak bude muset prokázat u průměrné hypotéky o 7500 Kč vyšší příjem než doposud," vyčíslil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 28. listopadu 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď