ČNB nechala základní sazbu na sedmi procentech, čeká letos inflaci 10,8 %

foto Česká národní banka, ČNB - ilustrační foto.

Praha - Bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Na stejné úrovni je od loňského června. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla rada na příštím jednání zváží, zda sazby ponechá na současné úrovni, nebo je zvýší. Analytici ale další růst sazeb neočekávají. ČNB dnes také zveřejnila hospodářskou prognózu, v níž očekává letos pokles hrubého domácího produktu o 0,3 procenta a průměrnou inflaci 10,8 procenta. V listopadu čekala pro letošek pokles HDP o 0,7 procenta a průměrnou inflaci 9,1 procenta.

Michl uvedl, že podle základního scénáře makroekonomické prognózy ČNB by nyní měla bankovní rada sazby zvýšit a následně znovu snížit. Bankovní rada ale projednala i alternativní scénář, který počítá se stabilitou sazeb na současné úrovni po delší dobu. V obou scénářích inflace shodně klesá do blízkosti dvouprocentního cíle ČNB v první polovině příštího roku. Pro stabilitu sazeb hlasovalo pět členů bankovní rady, dva navrhovali zvýšení o půl procentního bodu.

Guvernér ale upozornil, že bankovní rada je připravena sazby zvýšit, pokud by vzrostlo riziko poptávkové inflace. Za proinflační rizika označil expanzivnější fiskální politiku, než se nyní očekává, a zvýšení inflačních očekávání, které by vedlo ke vzniku mzdově-inflační spirály.

Analytici už další zvyšování sazeb nepředpokládají. "ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby bez změny, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Ten ani s dalším zvýšením sazeb ze strany centrální banky již nepočítá, a naopak předpokládá, že ČNB začne od poloviny letošního roku úrokové sazby mírně snižovat," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Bankovní rada dnes také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. "Se stabilitou sazeb ČNB v tlumení inflace více spoléhá na relativně silný kurz koruny. Není tak překvapující, že oznámení z dnešního rozhodnutí obsahuje opět větu o případných intervencích na devizovém trhu, pokud by koruna vykazovala nadměrnou rozkolísanost," upozornil analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Michl na tiskové konferenci řekl, že silná koruna je nyní základním kamenem ke snižování inflace. "Protože zlevňuje dovozy a působí rychleji než úrokové sazby," prohlásil.

ČNB dnes také zlepšila svůj odhad výkonu české ekonomiky. Letos by podle ní měla poklesnout o 0,3 procenta, v listopadu přitom centrální banka očekávala pokles HDP o 0,7 procenta. Příští rok očekává ČNB hospodářské oživení a růst HDP o 2,2 procenta.

V lednu očekává ČNB výrazné zrychlení meziroční inflace proti prosinci, a to zejména kvůli konci úsporného tarifu a zvýšení cen elektřiny a plynu na vládní cenové stropy. Vliv bude mít i tradiční lednová úprava ceníků, které podle prognózy ČNB bude výraznější než v jiných letech. V dalších měsících by měla inflace zvolňovat, ve druhém pololetí klesnout pod deset procent. Za celý rok dosáhne podle prognózy ČNB 10,8 procenta, v první polovině roku 2024 klesne k dvouprocentnímu inflačnímu cíli.

Dnešní jednání bankovní rady bylo posledním rozhodováním o nastavení sazeb pro viceguvernéra Marka Moru a člena rady Oldřicha Dědka, kterým 12. února skončí šestileté funkční období. Jednání rady se zúčastnil i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který přišel oběma končícím členům poděkovat za jejich práci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď