Balíček může podle odborů připravit rodiny o 178.200 Kč, MF výpočet kritizuje

foto Děti v kočárku. Ilustrační foto.

Praha - Rodina s jedním dítětem, kde mají oba partneři zhruba průměrný výdělek a jsou zaměstnaní v soukromé sféře, by přišla kvůli vládnímu balíčku opatření podle odborů ročně přibližně o 152.800 korun. Pokud jsou oba zaměstnanci ve veřejné sféře, dopad by mohl být 178.200 korun. Výsledky svých propočtů představili na dnešní tiskové konferenci ekonomové a předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Zohlednili zdražování, snížení sumy na platy, zvýšení daně z nemovitosti, zavedení nemocenských odvodů i zrušení zaměstnaneckých benefitů a školkovného. Příklad odborů považuje ministerstvo financí za uměle vymodelovanou demagogii, která má děsit veřejnost. Premiér Petr Fiala (ODS) to označil od odborů za nepravdivou informaci, která má strašit lidi, protože nic takového se nestane.

Odboráři si jako model vzali tříčlennou rodinu. Oba rodiče pracují, každý vydělá zhruba 42.000 korun hrubého měsíčně a potomek je předškolák. Domácnost má roční čistý příjem 864.416 korun. Po zavedení nemocenského pojištění 0,6 procenta zaplatí oba pracovníci státu 6048 korun. Zatímco ministerstvo financí či národní banka odhadují inflaci do tří procent, podle odborů bude na šesti procentech. Zdůvodňují to zdražením po změně DPH. Znehodnocení výdělků by při šestiprocentní inflaci bylo 52.105 korun.

Vláda plánuje snížení sumy na platy o dvě procenta. Uvádí, že platy klesat nebudou, seškrtat se mají neobsazená či nepotřebná místa. Podle odborů by dvouprocentní snížení odměny ve veřejném sektoru znamenalo 17.368 korun. Zrušení školkovného představuje dalších 30.840 korun.

Zvýšení daně z nemovitosti odhadují odbory u sedmdesátimetrového bytu o 770 korun. Při snížení podpory stavebního spoření by rodina podle ČMKOS přišla u tří smluv o 3000 korun. Na benefitech by to mohlo být 60.000 korun. Týká se to třeba příspěvků na sport, masáže, dětské tábory, vzdělávání a částečně i stravování.

Ministerstvo financí uvedlo, že modelový příklad odborů je čistou demagogií založenou na vymyšlených předpokladech. "To není průměrná rodina, ale vysokopříjmová rodina uměle vymodelovaná s cílem vyděsit veřejnost," uvedl úřad. Pokud by v Česku žily pouze tříčlenné rodiny a každá odvedla o 178.000 korun navíc, stát by získal dodatečný příjem asi 623 miliard, uvedlo MF. "My ale změnami v balíčku plánujeme příští rok na daních vybrat zhruba dvacetinu této částky navíc. Míru demagogie odborářských propočtů si tedy každý může posoudit sám," doplnil úřad.

Odborářské výpočty odmítl i Fiala. "Balíček je z naší strany vytvořen tak, aby se jeho dopady rozkládaly do celé společnosti. Víc šetříme na výdajích států, než získáváme na příjmové straně. Zvlášť bylo pamatováno na to, aby byl sociálně únosný, aby nezasahoval sociálně zranitelné skupiny, lidi s menšími příjmy," řekl novinářům. Potraviny i zdravotnické potřeby jsou v nižší sazbě DPH. "Nevím, kde k těm číslům odbory přišly," dodal.

Česko hospodaří v posledních letech každý rok se stomiliardovými schodky. Kabinet chce veřejné finance ozdravit pomocí seškrtání dotací, snížení sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu. Nulovou daň má mít ale dál tiché víno.

Podle odborových předáků vládní balíček míří především na zaměstnance, jejich rodiny a také na důchodce. Poukazují na to, že zatímco víno se nemá danit, kojenecká voda se má přesunout do vyšší sazby DPH. Vyšší DPH než teď mají mít také vodné, stočné a další položky. Firmám sice daň vzroste z 19 na 21 procent, ale budou optimalizovat a stát podle odborů vybere méně. Navrhují vládě zrušit letošní daňové úpravy se zvýšením paušálů pro živnostníky a snížením odvodů u částečných úvazků, podle ČMKOS to obnáší 55 miliard.

V pondělí 31 svazů ČMKOS vyhlásilo kvůli balíčku stávkovou pohotovost.

Dopad na tříčlennou rodinu s ročním čistým příjmem 864.416 korun, kdy oba partneři vydělávají kolem 42.000 korun měsíčně a dítě chodí do školky

Položka Částka
Nemocenské odvody 6048
Zrušení školkovného 30.840
Znehodnocení příjmů inflací 6 pct 52.105
Snížení podpory stavebního spoření u tří členů rodiny 3000
Zvýšení daně z nemovitosti u bytu 70 metrů čtverečních 770
Zrušení zaměstnaneckých benefitů 60.000
Snížení FKSP o 1 pct - ve veřejném sektoru 8076
Snížení platů o 2 pct - ve veřejném sektoru 17.368
celkem 152.763 až 178.207

Zdroj: ČMKOS

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď