Bagdád kontroluje další území Kurdů, těm se vzdaluje nezávislost

foto Kurdské milice a dobrovolníci u jižního vjezdu do severoiráckého město Kirkúk.

Bagdád - Kurdské jednotky se dnes stáhly z dalších oblastí na severu a východě Iráku, které tak získaly pod kontrolu postupující vládní síly. Ústup si navzájem vyčítají znesváření kurdští vůdci. Bagdád se s nimi dostal do konfliktu poté, co uspořádali referendum o nezávislosti. Její prosazení ale aktuální vývoj hatí, napsala agentura AFP.

Kurdské milice známé jako pešmergové se stáhly z oblasti poblíž hranice s Íránem, uvedla agentura Reuters. Vojáci centrální vlády v Bagdádu již drží i zbývající dvě ropná pole v okolí města Kirkúk, odkud pešmergy vypudili v pondělí. Ozbrojená skupina jezídů spřízněná s Bagdádem zase obsadila město Sindžár, odkud pešmergové rovněž odešli.

Irácký prezident Fuád Masúm dnes řekl, že nasazení vládních vojsk vyprovokovalo zářijové referendum o nezávislosti, které inicioval prezident iráckého autonomního Kurdistánu Masúd Barzání. Masúm je sám Kurd, ale patří k Vlasteneckému svazu Kurdistánu (PUK), který v minulosti bojoval o moc s Barzáního Demokratickou stranou Kurdistánu (KDP).

Vznik nového kurdského státu podpořilo až 90 procent hlasujících. Plebiscit se konal nejen v kurdských autonomních provinciích, ale i v oblastech obývaných Kurdy a dosud formálně patřících pod iráckou správu, což je i případ Kirkúku. Iráčtí Kurdové v neděli odmítli zrušit výsledek referenda a znovu Bagdádu nabídli řešit spor dialogem.

Irácký premiér Hajdar Abádí dnes oznámil, že referendum je vyřízené a stalo se věcí minulosti. Barzání ale prohlásil, že hlasy pro nezávislost neskončí nazmar.

Se ztrátou Kirkúku a dalším ústupem se však Kurdům naděje na samostatnost bortí, míní AFP. Barzání nazval opuštění Kirkúku zradou, ze které nepřímo obvinil stoupence PUK.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď