Prezident Zeman jmenoval novou vládu Andreje Babiše - videopřenos

foto Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince 2017 v Praze vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Zleva jsou ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně obrany Karla Šlechtová, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, ministr kultury Ilja Šmíd, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, prezident Miloš Zeman, ministr školství Robert Plaga, ministryně financí Alena Schillerová, ministr zahraničních věcí Martin Stropnický, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Praha - Česko má novou vládu. Prezident Miloš Zeman jmenoval odpoledne na Hradě jednobarevný kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v minulé koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ministři rovnou z Hradu zamířili do Strakovy akademie na úvodní schůzi a přijali první rozhodnutí. Babiš následně uvedl sedm nových ministrů do funkcí, zbylé čtyři doprovodí na ministerstva s ohledem na evropský summit v Bruselu až příští týden.

Babiš zatím nemá ve Sněmovně domluvenou podporu. Po vyjednáváních se stranami chce požádat poslance o důvěru 10. ledna. Zeman znovu potvrdil, že Babiše v případě neúspěchu kabinetu v dolní komoře jmenuje premiérem i podruhé a dá mu delší čas na vyjednávání.

Záznam videopřenosu ze jmenování Babišovy vlády na Hradě:

Do funkcí premiér uvedl někdejšího ministra obrany Martina Stropnického a bývalou ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou, oba dostali na starosti nový úřad. Šlechtová převzala obranu, Stropnický se bude starat o diplomacii a stal se i druhým místopředsedou vlády. Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, zdravotnictví Adam Vojtěch a finance Alena Schillerová. Ministerstvo práce a sociálních věcí povede Jaroslava Němcová.

Ministři při vystoupeních před novináři na svých úřadech obecně popsali prvořadé cíle a vesměs uváděli, že nechystají žádná personální zemětřesení. Jejich předchůdci se těchto krátkých tiskových konferencí neúčastnili. Po uvedení Šlechtové na obranu Babiš řekl, že Česko by mohlo perspektivně poslat vojenskou jednotku do Libye na ochranu hranice této země. Úkolem vojáků by byl boj proti migraci.

Záznam videopřenosu z TK po prvním jednání Babišovy vlády:

Ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, ministra školství Roberta Plagu, ministra kultury Ilju Šmída a ministra zemědělství Jiřího Milka uvede Babiš do funkcí v pondělí. Na stejných pozicích pokračují v nové vládě ministr životního prostředí a první vicepremiér Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Ceremonii proto nepodstoupí.

Kabinet zatím jmenoval nového vedoucího Úřadu vlády, dosavadního ředitele analytického odboru prezidentské kanceláře Radka Augustina, a svou mluvčí, kterou se stala někdejší redaktorka České televize Barbora Peterová. Vláda také dala Babišovi mandát pro nadcházející evropský summit, na který odletí ve čtvrtek ráno.

Premiér řekl, že do neděle by měla mít jeho vláda konečnou podobu návrhu vládního prohlášení, schvalovat jej bude už v pondělí. Následně má Babiš v plánu jednat s ostatními sněmovními stranami o možné podpoře. V minulosti prohlašoval, že právě programem je chce přesvědčit. Kabinet podle něj začne pracovat hned, nebude jen čekat na to, zda dostane důvěru.

K tomu vybídl ministry i Zeman, kabinet je podle něj od okamžiku jmenování plnohodnotný, ústava ho nijak neomezuje. Prezident konstatoval, že dodrží slib a Babiše případně jmenuje premiérem i podruhé. "A dám mu podstatně víc času na vyjednávání o podpoře menšinové nebo koaliční vlády," uvedl Zeman. Přál by si, aby v lednu Sněmovna Babišovu vládu v hlasování o důvěře podpořila, už dříve avizoval, že kvůli tomu před poslanci promluví.

Zeman doufá, že nejpozději při případném druhém pokusu již kabinet důvěru dostane. Některé strany podle něj podporu zvažují, ale chtějí se nechat přemlouvat právě až při druhém kole. Jmenovat tyto strany však nechtěl, mohlo by to pro vyjednávání znamenat polibek smrti, soudí. Zároveň připomněl, že vláda Mirka Topolánka byla v demisi od října 2006 do ledna 2007. "Prezident Klaus nechal vládnout vládu Mirka Topolánka bez důvěry čtyři nebo pět měsíců, někdy se máme řídit historickými analogiemi," řekl.

Babiš se s ministry sešel už brzy ráno u sídla hnutí ANO na pražském Chodově, odtud pak vyrazili autobusem do Lán. Společně při pietním aktu položili věnec ke hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Z Lán Babiš zamířil do Sněmovny na jednání jejího evropského výboru. Před čtvrteční cestou na evropský summit před poslanci odmítl trvalý přerozdělovací mechanismus imigrantů mezi členskými zeměmi EU.

K nástupu do funkce poblahopřál Babišovi předseda Evropské rady Donald Tusk. Uvedl, že se těší na spolupráci i na čtvrteční setkání na evropském summitu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď