Babiš zahájil povolební vyjednávání, Zeman by uvítal vládu s ČSSD - on-line

foto Předseda hnutí ANO Andrej Babiš hovoří s novináři před Poslaneckou sněmovnou v Praze, kam přišel 22. října večer na schůzku se zástupci hnutí ČSSD o povolebním uspořádání Sněmovny a dalších tématech.

Praha - Vítězné hnutí ANO dnes zahájilo povolební vyjednávání se zástupci dalších stran nové Sněmovny. Předseda ANO Andrej Babiš nejprve diskutoval s KSČM o uspořádání Sněmovny, pak se sešel se zástupci hnutí STAN a ČSSD. V pondělí šéfa ANO přijme prezident Miloš Zeman, který dnes serveru Blesk.cz řekl, že Babiše hodlá jmenovat premiérem. Zeman by uvítal, aby ve vládě byla i ČSSD, sociální demokraté jsou ale připraveni odejít po volebním neúspěchu do opozice. ANO ohlásilo, že do čela Sněmovny nominuje dosavadního místopředsedu Radka Vondráčka.

Volby poznamenal hackerský útok. Web volby.cz i náhradní volbyhned.cz, na kterých Český statistický úřad zveřejňoval výsledky, v sobotu během sčítání hlasů vypadávaly. Analýza podle úřadu odhalila takzvaný DDoS útok, kdy se hackeři snaží zahltit web vysokým množstvím požadavků najednou. Podle ČSÚ to ale neovlivnilo předávání a zpracování výsledků voleb.

Do bývalé sokolovny v Průhonicích, kam si zve šéf ANO návštěvy, dorazili ráno komunisté. Schůzka se točila především kolem uspořádání nové Sněmovny a priorit stran, řekl novinářům po jednání předseda KSČM Vojtěch Filip. Podobně se vyjádřil i Babiš. Schůzka s KSČM podle něj přišla nejdříve na řadu kvůli tomu, že její šéfové měli jako první čas.

Odpoledne se Babiš setkal ve Sněmovně s předsedou STAN. Novinářům Babiš před schůzkou řekl, že se bude týkat povolebního uspořádání Sněmovny. Petr Gazdík později uvedl, že Babiš přemlouval Starosty ke koaliční spolupráci, ale marně. Předseda ANO to popřel.

Vedení ČSSD se před schůzkou s ANO sešlo v Lidovém domě, podle úřadujícího šéfa strany Milana Chovance kvůli technickým věcem i taktice pro jednání. Mimořádný sjezd sociální demokracie po debaklu ve volbách má být 7. dubna v Hradci Králové, v den 140. výročí založení strany.

Přestože se do Sněmovny dostalo devět stran a hnutí ANO i ČSSD se shodují, že dosavadní počet čtyř místopředsedů je dostatečný. Zástupci ANO také předložili sociálním demokratům své návrhy na změny v jednacím řádu Sněmovny. ČSSD bude trvat na tom, aby debata v dolní komoře nebyla omezena.

Babiš v sobotu přes SMS gratuloval všem lídrům stran, které se dostaly do Sněmovny, a vyzval je k jednáním. Předseda Pirátů Ivan Bartoš dosud na pozvání neodpověděl. Setkání nevylučuje, ale trvá na výhradách vůči ANO. Bartoš již dříve vyloučil spolupráci s ANO kvůli podezření Babiše a Faltýnka z dotačního podvodu. Předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi se nelíbí, že Babiš zve politiky k jednání do průhonické sokolovny. Jednání by se podle Kalouska měla odehrávat ve Sněmovně.

Prezident Zeman dnes v rozhovoru na serveru Blesk.cz uvedl, že Babiše jmenuje premiérem. Změnil by názor jen, kdyby Babiš o funkci zájem neměl. Dodal, že jeho názor nemůže změnit ani trestní stíhání předsedy ANO v kauze Čapí hnízdo.

Prezident by uvítal, kdyby ve vládě i přes volební propad nadále působila ČSSD. Zmínil v této souvislosti možné pokračování současné vládní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL, která by v nové Sněmovně měla 103 poslanců. Podle Zemana by se do vlády mohli zapojit i Piráti a neměl by problém jmenovat kabinet s účastí hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Odmítl označování SPD za extremistické uskupení.

Začalo již také ustavování sněmovních klubů. Jako první o tom jednali Piráti, jejichž klub povede místopředseda strany Jakub Michálek. Klub Pirátů již také rozhodl, že v případném dalším hlasování Sněmovny o vydání Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání bude hlasovat pro vydání.

Kvůli slabému volebnímu výsledku dnes oznámil předseda středočeské KDU-ČSL Karel Koubský, že nabídne svou funkci k dispozici. Již v sobotu ohlásil odstoupení kvůli volebnímu debaklu šéf Zelených Matěj Stropnický. Strana zelených přijde kvůli zisku méně než 1,5 procenta i o státní příspěvky. O svém dalším působení v čele TOP 09 chce s vedením strany v úterý jednat Kalousek. Europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. Řekl ale, že o jeho možné kandidatuře do vedení strany je nyní předčasné mluvit.

Volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,64 hlasů, druhá ODS měla 11,32 procenta, třetí Piráti 10,79 procenta, SPD 10,64 procenta, KSČM 7,76 procenta, ČSSD 7,27 procenta, KDU-ČSL 5,8 procenta, TOP 09 5,31 procenta a Starostové 5,18 procenta. ANO má ve dvousetčlenné Sněmovně 78 mandátů, ODS 25, Piráti i SPD shodně po 22, KSČM i ČSSD po 15, lidovci 10, TOP 09 sedm a Starostové šest.

Volební on-line přenos:

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď