Babiš: V seznamu ministrů, který dostal Zeman, byl i Poche

foto Předseda české vlády Andrej Babiš čte 29. června 2018 na summitu EU v Bruselu novinářům z dopisů, které poslal prezidentovi Miloši Zemanovi a týkají se jmenování ministra zahraničí. Podle Babiše na seznamu ministrů nové vlády, které měl ve středu jmenovat prezident, byl na postu šéfa diplomacie Miroslav Poche z ČSSD.

Praha/Brusel - Na seznamu ministrů nové vlády, které měl ve středu jmenovat prezident Miloš Zeman, byl na postu šéfa diplomacie Miroslav Poche z ČSSD, řekl dnes novinářům předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Dodal, že prezidentovi také poslal dopis, v němž stojí, že pokud se Zeman rozhodne Pocheho nejmenovat, Babiš navrhuje, aby řízením ministerstva zahraničí pověřil místopředsedu vlády Jana Hamáčka (ČSSD). Prezident ve čtvrtek prohlásil, že dostal dva seznamy. Na prvním jméno ministra zahraničí nebylo, na druhém byli podle Zemana Poche i Hamáček.

"Navrhl jsem panu prezidentovi jeden seznam, kde byl i pan Poche, a zároveň jsem mu napsal i dopis, který byl konzultován s předsedou legislativní rady vlády," řekl Babiš novinářům před začátkem dnešního jednání lídrů EU v Bruselu. Podotkl, že ho o dnešní vyjádření požádal Hamáček.

Miroslav Poche. Z dopisu pro Zemana Babiš následně citoval. "V reakci na váš dopis vám v souladu s článkem 68 odstavce 2 Ústavy ČR pro případ, že byste se rozhodl nevyhovět mému návrhu ze dne 25. 6. 2018 a nejmenoval byste členem vlády pana Miroslava Pocheho, navrhuji, abyste řízením ministerstva zahraničních věcí dočasně pověřil místopředsedu vlády a minstra vnitra Jana Hamáčka," řekl Babiš.

Prezident okolnosti jmenování Hamáčka ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Barrandov popsal jinak než Babiš. "Byl předběžný seznam, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničí, a druhý, v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí, nejprve Miroslava Pocheho a v případě, že když ho nepřijmu, tak navrhoval pana Jana Hamáčka," řekl prezident.

Zeman ve středu na Hradě pověřil řízením diplomacie Hamáčka, který resort ve čtvrtek ráno převzal. Ohledně toho, jaké jméno bylo na seznamu navržených ministrů se vedly diskuse kvůli tomu, že prezident měl vůči Pochemu výhrady. Po schůzce v Lánech, na níž chtěl Poche pochybnosti prezidenta rozptýlit, mu Zeman doporučil, aby se o pozici neucházel.

Hamáček vyzval Babiše ke zveřejnění komunikace s Hradem o Pochem

Předseda ČSSD Hamáček vyzval Babiše ke zveřejnění komunikace úřadu vlády s prezidentskou kanceláří k navržení Pocheho na ministra zahraničí. Hamáček to dnes řekl České televizi (ČT). Babiš původně tvrdil, že prezidentu Zemanovi předložil jediný seznam adeptů na ministry, na kterém byl i Poche. Zeman ale Pocheho nejmenoval a řízením úřadu pověřil Hamáčka. Babiš dnes doplnil, že Zemanovi poslal kromě seznamu ministrů ještě dopis, v němž navrhl do čela diplomacie Hamáčka místo Pocheho.

Prezident kritizoval navržení europoslance Pocheho na ministra a snažil se ho přesvědčit, aby o post kvůli svým postojům k migraci neusiloval. Babiš pak v pondělí oznámil, že Hradu předložil seznam adeptů na ministry včetně Pocheho. Když ale Zeman Pocheho ve středu ministrem nejmenoval, média spekulovala, že dal Babiš Zemanovi následně další seznam ministrů bez Pocheho, což premiér i Hamáček popřeli. Prezident ve čtvrtek uvedl, že dostal od Babiše nejdřív předběžný seznam bez jakéhokoli kandidáta na ministra zahraničí a pak dopis se dvěma kandidáty - Pochem i Hamáčkem.

"Já jsem vyzval pana premiéra, aby zveřejnil komunikaci mezi úřadem vlády a Pražským hradem. Očekávám, že tak učiní. Pak bude jasno," řekl dnes ČT Hamáček. "Nejsou žádné dva seznamy, odešel tam jeden seznam. Na tom seznamu bylo jméno Miroslava Pocheho," zopakoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 16. června 2019

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď