Babiš v Moravské Nové Vsi poničené bouřkou ocenil, kolik lidé udělali práce

foto Premiér Andrej Babiš (vlevo) a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček navštívili 2. července 2021 obec Moravská Nová Ves na Břeclavsku, kterou minulý týden postihlo ničivé tornádo.

Moravská Nová Ves - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku ocenil nasazení a solidaritu lidí. Obec minulý čtvrtek poničila bouře s tornádem. "Udělal se obrovský kus práce," řekl Babiš novinářům. Tornádem postiženou oblast navštívil i minulý pátek.

Fotogalerie

"Udělal se obrovský kus práce, je to vidět, postupuje to skvěle. Je důležité, aby lidé dostali tu pomoc rychle, aby byl dostatek materiálu, řemeslníků. To nasazení lidí je obrovské, solidarita je obrovská, jsem z toho nadšený. Při tom neštěstí, co se stalo, tak lidi se zatli a makaj na tom," řekl Babiš.

Bouřky minulý týden zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko. Poničily 1200 domů a vyžádaly si šest životů a desítky zraněných. Škody jsou v miliardách.

Premiér do postižených obcí dnes zavítal spolu s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) . Ráno si prohlédli bouří poničenou železniční stanici v Lužicích, kde jsou škody několik desítek milionů korun. Pokračovali přes Moravskou Novou Ves do Mikulčic a Hodonína.

V místech postižených místech se seznámili například se škodami na železnici či v energetice. V Mikulčicích jednali s několika vinaři, které nasměrovali, na které instituce se mohou obrátit o pomoc, kde uplatnit jaké žádosti a kolik peněz odkud mohou získat. V Mikulčicích se Babiš setkal i s jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL).

"Od státu očekáváme hlavně finanční podporu, ty ostatní úkony, které byly potřeba udělat, už jsou v běhu, takže se bavíme hlavně o té finanční podpoře," uvedl Grolich. Uvedl, že se potýkají s tím, že jen škody na majetku Jihomoravského kraje jsou kolem půl miliardy korun a že pojištění bylo nastavené na vichřici. "To je největší téma s pojišťovnami. Byli jsme pojištěni na to, že nám střechu vezme vichřice a za pojištění postavíme novou střechu, ale ne, že nám statiku budovy a celou tu budovu poničí tornádo. Jsme rádi, že pojišťovny škody uznávají, ale je problém s tou výší pojistného plnění," uvedl Grolich.

Babiš spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) minulý pátek prošel i obec Hrušky, kterou také z velké části zdevastovala bouřka. Podíval se i do zničených domů. Babiš tehdy uvedl, že mu obec připomněla vesnici Troubky zničenou povodněmi v roce 1997.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď