Babiš v Dubrovníku kritizoval roztříštěnost v podpoře exportu

foto Český premiér Andrej Babiš (vpravo) na summitu platformy 16+1, tedy zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny.

Dubrovník (Chorvatsko) - Premiér Andrej Babiš dnes na setkání s českými podnikateli v Dubrovníku kritizoval roztříštěnost v podpoře exportu. "Je potřeba, aby podpora exportu byla pod jednou střechou," uvedl na okraj ekonomického fóra, které doprovází summit zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny. Na mysli měl fungování agentur CzechTrade, CzechInvest nebo CzechTourism. Podle generálního ředitele CzechTrade Radomila Doležala je integrace agentur "stále v procesu", projekt je v gesci ministerstva průmyslu a obchodu.

"Jde o to, aby zastupování bylo na jednom místě. Ať se spojí CzechTrade s CzechInvestem, ta doba se změnila. Teď tam zase vymysleli Tým Česko. Co to je?" řekl český premiér a kritizoval v této oblasti "věčný souboj mezi ministerstvem zahraničí, průmyslu a obchodu a ještě ministerstva pro místní rozvoj". Doplnil, že až na konci dubna nastoupí do funkce nový ministr průmyslu a obchodu (MPO) Karel Havlíček, rád by s ním téma agentur na podporu exportu a celé zahraniční sítě probral a našel nějaké řešení.

Havlíček s Babišem souhlasí. "Změny budou zcela zásadní. Zaprvé se musí cítit komfortně zákazník, tedy v tomto případě podnikatel. Státní agentury musí být pod jednou střechou, tam kde se dá bezproblémově zaparkovat nebo dojet metrem, kde se příjemně jedná. Dále musí uspořit stát, protože bude-li vše pod jednou střechou, stačí jedno ekonomické i marketingové zázemí, dají se sdílet zasedací a školící místnosti a koncentrovat podpora na jednom místě v různých službách. Je to jeden z prvních úkolů, jemuž se budu důsledně věnovat," řekl ČTK Havlíček.

CzechTrade a CzechInvest podle Doležala již nyní úzce spolupracují. "Například společně působí v regionech ČR, mají integrovanou zahraniční síť, společně realizují i mediální projekty a některé veřejné zakázky," uvedl ředitel. Podle něho je ale třeba vnímat obě tyto značky odlišně. "Cílem CzechTrade je poskytovat firmám i do budoucna takový efektivní servis, jaký od nás očekávají," uzavřel.

MPO loni v květnu oznámilo, že CzechInvest, CzechTrade, Česká exportní banka, Českomoravská záruční a rozvojová banka, Exportní garanční a pojišťovací společnost a Technologická agentura ČR ve spolupráci s MPO budou firmám nabízet společnou komplexní podporu. Takzvaný Tým Česko měl zajistit komplexní podporu od financování a pojištění, přes výzkum, inovace a rozvoj až po investice a vývoz.

O měsíc později ministerstvo uvedlo, že zahájilo proces slučování agentur CzechTrade a CzechInvest. Celková úspora z integrace může podle MPO dosáhnout až 150 milionů korun ročně. Mezi státem financované subjekty ekonomické diplomacie patří deset agentur a organizací a 15 útvarů ministerstev. Jejich roční provozní náklady dosahují 2,2 miliardy korun.

Babišova slova o roztříštěnosti exportní politiky státu potvrdil i jeden z účastníků podnikatelské mise Georgi Bidenko z malé české rodinné společnosti Environment Commerce CZ. "Vzhledem k množství agentur nebylo jasné, na koho se obrátit," uvedl s tím, že si raději sám našel čínskou firmu a obchod dojednal s pomocí čínské ambasády. Vše se mu podařilo do půl roku a dnes v Dubrovníku podepíše s čínskou stranou kontrakt na výstavbu dvou čistíren odpadních vod ve dvou čínských provinciích v celkové hodnotě 220 milionů juanů (téměř 743 milionů Kč). Projekt by měl být hotov do roka, řekl Bidenko ČTK.

Babiš se už ve čtvrtek na okraj summitu setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Po jednání uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Je podle něj třeba, aby se "bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu".

"Když jsem se díval na čísla obchodní výměny, tak to není žádná sláva," řekl Babiš, kterého v Chorvatsku doprovází přes 20 českých podnikatelů. Dodal, že Čína mezi rokem 2017 a 2018 zvýšila prodej do České republiky o šest miliard dolarů, kdežto "naše vývozy stouply jenom o 160 milionů".

"Určitě bychom byli rádi, kdyby čínské firmy u nás participovaly na nějakém PPP projektu. Že by si například vzaly dálnici Praha-Tábor," uvedl Babiš. Na PPP projektu se společně podílí soukromý i veřejný sektor. Babiš doufá, že se obchodní vztahy mezi Českem a Čínou zdynamizují po návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně, která je plánovaná na konec dubna.

"To saldo mě rozčiluje. Rád pomůžu, ale musí to být konkrétní. Musíte konkrétně vědět, co byste tam prodali," zopakoval dnes před českými podnikateli předseda vlády. "Já nevím, jak to tam funguje, v té Číně. Všichni tam chodí jak na klavír. To jsou masy delegací, znovu a znovu, a já se vždycky ptám: Co z toho vypadlo? Co jste tam prodali?" dodal. 

Babiš: Naším úspěchem je počet přímých leteckých spojení do Číny

Největším úspěchem České republiky je počet přímých leteckých linek do Číny. Po skončení summitu 16 zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny, který se konal v Dubrovníku, to dnes řekl český premiér Andrej Babiš. "My už dnes máme čtyři letecké linky a pátá se otvírá 1. července. To je spojení Praha-Šen-čen," upřesnil předseda vlády.

Hostitel letošního, již 8. summitu 16+1 chorvatský premiér Andrej Plenković hned na úvod jednání potvrdil rozšíření tohoto formátu o jeden stát, o čemž se už ve čtvrtek zmínil Babiš. Novým členem se stalo Řecko, a formát tak nese nový název 17+1.

"Je to velice dobrý formát, kde máme možnost jednak bilaterálních jednání, ale i porovnat si naše aktivity s kolegy z dnes již šestnácti zemí. Myslím si, že jsme na tom velice dobře," řekl dnes Babiš. V této souvislosti hovořil právě o přímých leteckých spojeních s Čínou.

To se odrazilo ve zvýšení počtu čínských turistů v ČR. Jejich nárůst předseda vlády označil za "skvělý, protože za rok 2018 k nám přijelo na návštěvu 620.000 turistů z Čínské lidové republiky, což je nárůst o 130.000".

"Z hlediska byznysu je ale ten náš export stále nedostatečný," dal premiér opět najevo nespokojenost, pokud jde o obchodní bilanci ČR s Čínou. Česko má sice skvělý náskok právě v leteckých spojeních, která jsou pro obchod důležitá, ale "v tom exportu se musíme podívat na to, kde to vázne", posteskl si Babiš.

"Musíme skutečně mít velice konkrétní představy, jak proniknout víc na ten čínský trh," řekl Babiš a dodal, že bohužel musí konstatovat, že české firmy "ne moc oceňují celkově výkon naší správy a agentur, které to mají na starosti". "Musíme tomu dát nějaký řád a koordinaci," poznamenal na adresu agentur CzechTrade, CzechInvest či CzechTourism.

Na dotaz ČTK, zda Česká republika neplánuje uspořádat některý z příštích summitů platformy s Čínou, Babiš řekl, že v tuto chvíli takový plán není. "Musíme to ještě prodiskutovat v rámci koalice. Vyloučit se to nedá," podotkl.  

Fungování platformy hned na úvod summitu ocenil i chorvatský premiér Plenković. "Samozřejmě že čísla mohou být vždycky lepší, nicméně platforma umožnila navázání kontaktů a existenci mnoha projektů," uvedl. Důkazem, že to funguje, je podle něj i fakt, že existuje množství zemí, které se chtějí stát členy či pozorovateli platformy.

Babiš se již ve čtvrtek na okraj summitu setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Po jednání uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Podle něj je třeba, aby se "bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu". Vyjádřil přitom naději, že se obchodní vztahy mezi ČR a Čínou ještě zdynamizují po návštěvě českého prezidenta Miloše Zemana v Číně, která je plánovaná na konec dubna.

Cílem platformy nyní už 17+1 je prohlubování ekonomické spolupráce. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších jedenáct členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a nově Řecko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Černá Hora, Makedonie a Srbsko). Česko loni hostilo investiční fórum platformy na Pražském hradě. Nynější summit byl již osmým v řadě, první se uskutečnil v roce 2012 ve Varšavě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď