Babiš souhlasí se snahou Středočeského kraje o změnu určení daní

foto Ilustrační foto - Premiér a předseda ANO Andrej Babiš.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) souhlasí s požadavkem Středočeského kraje na změnu rozpočtového určení daní (RUD), která by nejlidnatějšímu regionu v zemi zajistila větší příjmy přerozdělované ze státního rozpočtu. Hejtmanství by ale pro návrh mělo hledat podporu ve Sněmovně, není to záležitost vlády, řekl Babiš na dnešním setkání středočeských starostů v Praze. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) se legislativní návrh připravuje ve spolupráci s Jihomoravským krajem, který má podobný zájem. Hejtmanka doufá, že se změnu podaří prosadit do konce jejího funkčního období.

Střední Čechy jsou nejlidnatějším krajem Česka, na konci letošního března v regionu žilo 1,372.853 lidí. Středočeské hejtmanství dlouhodobě usiluje o zvýšení svého rozpočtu na základě rozpočtového určení daní pro kraje. Podmínky nastavené v roce 2000 podle něj neodpovídají změnám v počtu obyvatel ani situaci v dopravě a počtu spravovaných kilometrů silnic. Kdyby byly tyto faktory zohledněny, mohl by kraj získat ročně do rozpočtu zhruba o 1,2 miliardy korun víc.

"Naším úkolem bude zajistit stabilitu kraje a zabezpečit ji i do budoucna. Přítomní zástupci vlády mi prominou, už to ode mě slyšeli mnohokrát, ale opět opakuji, že se musíme zamyslet nad tím, čemu se říká rozpočtové určení daní," prohlásila na setkání Pokorná Jermanová.

Středočeský kraj si podle hejtmanky právem nárokuje vyšší příjmy přerozdělované ze státního rozpočtu. Poukázala na to, že má jako jeden z mála rostoucí počet obyvatel. Loni zaznamenal nejvyšší meziroční přírůstek, a to o 16.537 obyvatel. "Od doby, kdy bylo rozpočtové určení daní nastaveno, vzrostl počet lidí v kraji o 250.000, tedy o 22 procent. Pro ně je potřeba zajistit odpovídající služby. Z rozpočtu ale dostáváme pořád stejně, což považujeme za nespravedlivé," uvedla Pokorná Jermanová. Středočeský kraj letos hospodaří s rozpočtem 27 miliard korun.

Babiš připomněl, že největší nárůst obyvatel v rámci republiky je v okolí Prahy a na jižní Moravě. V Jihomoravském kraji žilo ke konci letošního března 1,187.777 lidí. "Takže já s tím souhlasím, ale je samozřejmě třeba hledat podporu ve Sněmovně a je to na vás, jak se i domluvíte, jestli skutečně získáte na to podporu, nebo ne. Není to záležitost vlády," reagoval Babiš na opětovný požadavek hejtmanky.

Pokorná Jermanová novinářům řekla, že ji Babišův postoj nemrzí, protože zástupci kraje jsou zvyklí řešit si věci sami. Za důležité považuje to, že premiér iniciativu podpořil. Byť se jedná o poslanecký návrh, půjde stejně přes vládu, podotkla. "Předpokládám, že vláda mu dá pozitivní stanovisko, a to je dost důležité pro hlasování ve Sněmovně," dodala.

Legislativní návrh nyní vzniká ve spolupráci s právníky, uvažuje se o různých variantách. Zároveň bude nutné ho prosadit při politických jednáních. Pokorná Jermanová chtěla záležitost původně řešit v rámci Asociace krajů, ale menší regiony se k návrhu stavěly rezervovaně, protože by krátil jejich příjmy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 11:00 18°C

Celá předpověď