Babiš se v sobotu sejde se Zemanem kvůli výměně ministra kultury

foto Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) na schůzi vlády 3. června 2019 v Praze.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se v sobotu v 19:00 sejde v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Budou spolu jednat mimo jiné o situaci na ministerstvu kultury. Babiš to řekl novinářům dnes před jednáním Sněmovny. Na žádost sociální demokracie premiér navrhl odvolání ministra Antonína Staňka (ČSSD) a jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy na jeho místo. Staněk předtím podal demisi, kterou Zeman nepřijal.

Staněk původně předložil svou demisi s účinností ke konci května. Když ji Zeman nepřijal, předseda ČSSD Jan Hamáček požádal Babiše o Staňkovo odvolání a vyjádřil přesvědčení, že se podaří výměnu ministrů vyřešit do konce června. Prezident podle ústavy demisi ministra přijmout nemusí, musí však přistoupit k jeho odvolání, pokud to navrhne premiér. Ústava nicméně neurčuje žádné lhůty pro tento krok.

Zeman už dříve uvedl, že chce kvůli změně na ministerstvu kultury nejprve mluvit s Babišem a se Šmardou. Babiš dnes řekl, že vzhledem k zahraničním cestám složitě hledal termín, kdy by se mohl s prezidentem setkat. Nakonec se dohodli na jednání v sobotu večer na zámku v Lánech.

Se Šmardou by se měl Zeman sejít při své třídenní návštěvě Vysočiny, kterou zahájí 25. června.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 23:00 20°C

Celá předpověď