Babiš se sešel se singapurskou prezidentkou a premiérem

foto Premiér Andrej Babiš (třetí zleva) zahájil 14. ledna 2019 návštěvu Singapuru. Babiš se před jednáním v prezidentském paláci Istana, který je také pracovním sídlem premiéra, dočkal přivítání s vojenskými poctami.

Praha - Schůzkami s prezidentkou Halimah Yacobovou a předsedou vlády Lee Hsien Loongem premiér Andrej Babiš zahájil návštěvu Singapuru. Před jednáním v prezidentském paláci Istana, který je také pracovním sídlem premiéra, se dočkal přivítání s vojenskými poctami. Babiš, který označil Singapur za centrum ekonomických aktivit na jihovýchodě Asie, se na své cestě chce zaměřit především na obchod. Také singapurský premiér Loong během setkání připomněl zejména obchodní vztahy.

Babiš do Singapuru přicestoval dnes ráno zhruba v 06:40 SEČ a v zemi se zdrží do úterního odpoledne, kdy zamíří do Thajska. Po dvoudenním pobytu v Bangkoku uzavře program cesty koncem týdne v Indii. S politiky v Singapuru chce Babiš podle úřadu vlády mluvit především o obchodní spolupráci v kontextu širšího regionu, o spolupráci v oblasti vědy, výzkumu, školství a obrany.

Před odletem do Asie ministerský předseda novinářům řekl, že ve všech třech zemích chce navázat první kontakty. "Potom, když budu tyto státníky potkávat na dalších konferencích, tak máme už na co navázat a můžeme pokračovat v dalším zájmu," uvedl. V Asii podobně jako v Africe vidí potenciál k tomu, aby Česká republika diverzifikovala svůj export a vyvážela víc i mimo Evropskou unii.

Babiš připomněl, že Singapur se nedávno domluvil s Evropskou unií na volném obchodu, ochraně investic a spolupráci. "Předpokládám, že ta dohoda bude brzo ratifikována všemi členskými zeměmi," uvedl premiér. Singapur, kde jsou soustředěny velké obchodní firmy, které využívají kontakty i v okolních zemích, považuje za centrum ekonomických aktivit v jihovýchodní Asii.

Po dvou Babišových zhruba půlhodinových schůzkách uvítal předseda singapurské vlády Lee Hsien Loong českou delegaci na večeři, kde podle singapurských úřadů ocenil, že si Babiš vybral v Asii jako svůj první cíl právě Singapur. Jako příklad úspěšné spolupráce zmínil podnikatele Tomáše Baťu, který v Singapuru podnikal od 20. let minulého století. "Pro mnoho generací dětí v Singapuru až dodnes byly bílé plátěné boty od Bati první, ve kterých se chodilo do školy. Já je měl také," uvedl Lee Hsien Loong.

Export z České republiky do Singapuru činil v roce 2017 podle organizace CzechTrade 7,1 miliardy korun, naopak do Česka se dovezlo zboží za 9,6 miliardy korun. Mezi hlavní položky vývozu do Singapuru patří elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, a také elektronické součástky. Singapur do Česka exportuje převážně stroje pro zpracování dat, integrované obvody a další elektronické součástky, přírodní kaučuk a pryskyřici, stejně jako telekomunikační zařízení.

Babišova návštěva je prvním oficiálním kontaktem obou zemí na úrovni předsedů vlád od roku 2001, kdy do Prahy přijel premiér Goh Chok Tong. V Singapuru byl předtím v roce 1996 na pracovní návštěvě tehdejší premiér Václav Klaus.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď