Babiš nabídl Prymulovi post vládního zmocněnce

foto Ilustrační foto - Zprava premiér Andrej Babiš (ANO), náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se připravují 7. května 2020 v Praze na tiskovou konferenci k představení fungování projektu chytré karantény.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Informaci serveru TN.cz předseda vlády potvrdil České televizi (ČT). Svůj návrh Babiš musí ještě projednat v pondělí ve vládě s koaličním partnerem.

"Myslím si, že by bylo dobré, aby pan profesor zůstal v rámci státních struktur, aby neodcházel někde do privátu," řekl Babiš dnes ČT. Na otázku, zda Prymula nabídku přijal, premiér uvedl, že je to podle jeho názoru na dobré cestě. "V pondělí to nějak dořešíme," dodal.

Babiš s Prymulou diskutuje o jeho možném působení na úřadu vlády

Premiér Andrej Babiš (ANO) diskutuje s odcházejícím náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou o jeho možném působení na úřadu vlády. Nechce, aby Prymula opustil státní služby. Babiš to řekl serveru <a href="https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/roman-prymula-andrej-babis-ministerstvo-zdravotnictvi-urad-vlady.A200520_125005_domaci_aug">iDNES.cz</a>. S ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) si Prymula "úplně nesedli", řekl premiér. Prymula dřív naznačil, že má nabídky ze soukromého sektoru, připustil ale také další práci pro vládu. Ministr Vojtěch si nedokáže představit setrvání Prymuly na postu náměstka. Vadí mu jeho výroky a to, že s ním Prymula nejedná, řekl ČT.

Prymula oznámil, že chce funkci náměstka pro zdravotní péči opustit na konci května. Odchod zvažoval už v březnu, k tomu, aby zůstal, ho přesvědčil Babiš po nástupu epidemie koronaviru. Vojtěch řekl České televizi (ČT), že si Prymulovo setrvání ve funkci nedokáže představit. Vadí mu jeho výroky v médiích a to, že s ním tyto věci neřeší osobně. Vojtěch nicméně bude rád, pokud Prymula jako epidemiolog a vakcinolog bude s ministerstvem spolupracovat v expertní pozici, řekl.

"Já s panem profesorem diskutuji o nějaké jeho další roli, v rámci jeho dalšího působení na úřadu vlády. Protože v tom zdravotnictví máme strašně moc projektů, které chci realizovat," řekl serveru Babiš. Mluví také o "velice dobré komunikaci" s Prymulou. Jeho odchod z ministerstva je podle premiéra "rozhodnutí ministra".

Prymula v úterý v televizi Nova potvrdil, že na odchodu z funkce ke konci května se domluvil s Babišem. Dosavadní rozhovory o jeho novém působení zatím nejsou uzavřeny, řekl. Připustil ale, že by mohlo jít o nějaké vládní angažmá. "Nechci předbíhat, dokud to nebylo dohodnuto," dodal.

Prymula dřív médiím řekl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity. To ministr v úterý odmítl s tím, že bezpečnostní prověrku po všech svých náměstcích požaduje od loňského dubna. Jen Prymula ji zatím nezískal.

Vojtěchův náměstek po vypuknutí epidemie v Česku řídil Ústřední krizový štáb. Od konce března stojí v čele Centrálního řídícího týmu COVID-19, který má na starosti projekt chytré karantény, kapacity nemocnic, laboratoří či testování nakažených.

Ministr: Prymula kvůli svým výrokům nemůže být dál náměstkem

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) si nedokáže představit setrvání Romana Prymuly na postu náměstka pro zdravotní péči. Řekl to České televizi. Vadí mu jeho výroky do médií a že s ním tyto věci neřeší osobně. Prymula oznámil, že chce odejít z ministerstva na konci května. Odchod zvažoval už v březnu, aby zůstal ho předsvědčil premiér Andrej Babiš (ANO). S ní a ne s ministrem teď jedná o dalším angažmá.

Prymula médiím řekl, že se na ministerstvu bojí jeho popularity. To ministr v úterý odmítl s tím, že bezpečnostní prověrku po všech svých náměstcích požaduje od loňského dubna. Jen Prymula ji zatím nezískal. "Po těch výrocích, které jsem slyšel, kdy ani se mnou o tom nemluvil osobně, si jeho setrvání neumím úplně představit," řekl ministr ČT. Bude rád, pokud Prymula jako epidemiolog a vakcinolog bude dál s ministerstvem spolupracovat v expertní pozici.

Vojtěchův náměstek po vypuknutí epidemie v Česku řídil Ústřední krizový štáb, od konce března stojí v čele Centrálního řídícího týmu COVID-19, který má na starosti projekt chytré karantény, kapacity nemocnic, laboratoří či testování nakažených.

Rozhovory s Babišem podle Prymulových vyjádření v úterý večer o jeho novém působení zatím nejsou uzavřeny, nechtěl tedy říct, kam míří. Připustil ale, že by mohlo jít o nějaké vládní angažmá. "Nechci předbíhat, dokud to nebylo dohodnuto," řekl Prymula v televizi Nova.

Na místo náměstka pro zdravotní péči by ministerstvo muselo vypsat výběrové řízení podle služebního zákona. Prymula dříve řekl, že má dvě podmínky, za jejichž splnění na ministerstvu setrvá, ale neřekl jaké.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď