Babiš: Program vlády se dle připomínek odborů a firem už neupraví

foto Premiér Andrej Babiš vystoupil 22. června 2018 v Praze na tiskové konferenci, na níž zveřejnil jména kandidátů do jeho druhé vlády.

Praha - Programové prohlášení vlády ANO a ČSSD, kterou mají podpořit komunisté, se podle připomínek odborů a zaměstnavatelů už upravovat nebude. Po jednání tripartity to dnes novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zaměstnavatelé požadovali v textu například důraznější ukotvení Česka v EU a NATO, odbory se stavěly třeba proti záměru oddělit důchodový účet od rozpočtu. Navrhovanou podobu státní pokladny pro příští rok se schodkem 50 miliard podnikatelé kritizují, podle nich by v době konjunktury měl být rozpočet vyrovnaný.

Tripartita projednávala programové prohlášení, s nímž se chystá vláda ve středu žádat Sněmovnu o důvěru. "Text se nebude upravovat, protože na to není čas," uvedl Babiš. Podle něj vláda připomínky odborů a zaměstnavatelů vnímá a neznamená to, že když některé záležitosti ve vládním programu nejsou, není možné se na nich později dohodnout.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje je vládní dokument "výrazně politický a neflexibilní pro další změny". "Některé změny asi už nešly prosadit z politických důvodů vzhledem k tomu, jak vláda vznikala. Museli jsme je ale zdůraznit, aby se vláda přihlásila k tradičním demokratickým hodnotám, principům právního státu a výraznějšímu ukotvení ČR v EU a NATO," uvedl Rafaj. Podle něj z programu dostatečně zřejmě nevyznívá ani to, že prioritou Česka je patřit mezi 20 nejúspěšnějších ekonomik na světě.

Podnikatelé naopak ocenili části o digitalizaci, důchodové reformě, podpoře malých a středních podniků a cestovního ruchu i o zákonu o liniových stavbách. Naopak nesouhlasí se záměrem zrušit od pololetí příštího roku karenční dobu a poukazují na to, že text za to neupřesňuje náhrady pro zaměstnavatele. "Znovu jsme se dnes neúspěšně ptali na kompenzace," podotkl Rafaj.

Výhrady k programu mají i odbory. Jsou například proti záměru oddělit důchodový účet od rozpočtu. Vyzvaly vládu, aby tento plán ještě důkladně projednala a zvážila. "Je to chybný směr. Tento krok se měl udělat možná před 30 lety. Nyní je důchodový systém jen v malém přebytku," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Soustava penzí byla od roku 2009 v deficitu. V letech 2012 a 2013 výdaje na důchody převýšily příjmy z odvodů téměř o 50 miliard. Chybějící sumu dodal rozpočet. Loni činil přebytek 0,9 miliardy, a to díky vysoké zaměstnanosti a růstu výdělků.

Odborům v prohlášení chybí i záměr zvýšit životní minimum, podle něhož se stanovují sociální dávky. Vítají naopak snahy o digitalizaci ČR či snížení zdanění zaměstnancům po zrušení superhrubé mzdy. Varují ale před případným výpadkem příjmů rozpočtu.

Tripartita dnes projednávala i podobu státní pokladny na příští rok. Zaměstnavatelé ji kritizují. "Odmítáme padesátimiliardový schodek v době, kdy se ekonomice daří. Není to rozpočet dobrého hospodáře," poznamenal Rafaj.

Podle Babiše se vláda shodla na tom, že schodek může být jen tehdy, pokud národní investice budou vyšší než tento deficit. Premiér dodal, že by se mělo investovat 80 miliard. Podle Rafaje ale rozpočet "viditelně investiční" není.

Příští zasedání tripartity by se mělo konat 24. září. Celostátní rada hospodářské a sociální dohody by měla jednat společně s krajskými tripartitami, řekl Babiš.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď