Babiš převzal na Kroměřížsku petici za dostavbu dálnic D49 a D55

foto Premiér v demisi Andrej Babiš (vlevo) a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek vystoupili 5. března 2018 na tiskové konferenci ve Zlíně při návštěvě vlády Zlínského kraje.

Zlín - Předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) převzal ráno v Pravčicích na Kroměřížsku petici na podporu výstavby dálnic D49 a D55 ve Zlínském kraji. Podle jejího iniciátora, bývalého hejtmana Libora Lukáše, ji podepsalo téměř 15.000 lidí. Petice nyní poputuje jak do Poslanecké sněmovny, tak do Senátu, řekl ČTK Lukáš. Dokument má přimět zákonodárce ke schválení zákona, který by usnadnil povolování staveb důležitých silnic.

Zatímco dostavba dálnice D55, která povede směrem na Uherské Hradiště, by měla u Otrokovic začít už letos, v případě prvního úseku D49 mezi Hulínem a Fryštákem zahájení stavby léta vázne. Vznik dálnice, která má dále vést na Valašsko, dlouhodobě brzdí ekologové, především spolek Egeria. Vadí jim, že má dálnice vést místy s výskytem vzácných živočichů.

Záznam videopřenosu TK premiéra Babiše a hejtmana Čunka:

"Stav je neměnný, protože stále nerozhodl Krajský soud v Brně o platnosti, nebo neplatnosti výjimky ze zvláště chráněných druhů živočichů, kterých se tady vyskytuje 17. Od dubna loňského roku se to předběžným opatřením zaparkovalo u krajského soudu a čekáme, až rozhodne, abychom se mohli někam posunout," řekl ČTK šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek. Kladné rozhodnutí soudu je podle něj podmínkou, aby mohlo být dokončeno stavební řízení na hlavní, téměř 17 kilometrů dlouhou trasu dálnice mezi Hulínem a Fryštákem.

Základní kámen dálnice byl slavnostně poklepán už před deseti lety. Že se stále nezačalo stavět, označil Babiš za neuvěřitelné. Opakované žaloby, kvůli kterým se vznik dálnice neustále odkládá, považuje za šikanu.

ŘSD podle Chudárka v souvislosti s D49 alespoň úspěšně umístila přeložky, na které měla stavební povolení. "Jsou to veškeré sítě, kanalizace, sdělovací kabely, plyny, produktovody. Udělali jsme polní cesty pro povážení ornice a postavili jsme čtyři mosty," uvedl Chudárek.

Generální ředitel ŘSD Jan Kroupa dnes ve Zlíně uvedl, že je celá D49 rozdělena do pěti staveb. Odhadované náklady na výstavbu dálnice činí 40 miliard korun.

V případě D55 dnes Čunek premiéra i ředitele ŘSD vyzval, aby byla dálnice budována segmentově. "Tam, kde je vykoupeno, kde nejsou křečci, kde nejsou problémy a lze to stavebně udělat, tak se začne stavět a pak se budou propojovat ty ostatní úseky," řekl Čunek. Podle Babiše se tímto návrhem ŘSD bude zabývat.

Oba zmíněné úseky dálnic patří pro ministerstvo dopravy mezi prioritní dopravní stavby. Od ministerstva životního prostředí už dostaly souhlasné stanovisko k vlivu na životní prostředí (EIA).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď