Havlíček: Česko je připraveno se připojit k zákazu běloruských aerolinek

foto Ilustrační foto - Silně odmítavé reakce vyvolal dnešní postup běloruských úřadů, které přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku (na snímku), aby mohly zatknout novináře a odpůrce běloruské vlády Ramana Prataseviče.

Brusel - Česko je připraveno v případě shody EU se připojit k zákazu letů běloruských aerolinek Belavia přes český vzdušný prostor. V případě jeho přijetí by se to týkalo i linky z Prahy do Minsku. Stát nyní chce analyzovat, kolika českých občanů v Bělorusku se nařízení může dotknout. ČTK to dnes řekl vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zákaz letů předpokládá i premiér Andrej Babiš (ANO).

Zákaz letů běloruských aerolinií Belavia do Česka, pokud bude přijat, se dotkne letecké linky do Prahy. Přes Bělorusko létá také pravidelná linka ČSA do Moskvy, dopravce situaci sleduje a řídit se bude pokyny úřadů.

Summit EU se v pondělí večer v reakci na nedělní vynucené přistání civilního letadla v Minsku, po němž běloruské úřady zatkly novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče, dohodl na zákazu přeletů a přistání běloruských aerolinek Belavia na svém území. Vyzval také unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru.

"Možnost vydat zákaz je relativní rychlá, je to pouze otázka instrukce ministerstva dopravy. Řízení letového provozu následně bude informovat aerolinky už před vzletem z Běloruska," uvedl Havlíček. O situaci průběžně jedná s premiérem i ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

Ministerstvo podle Havlíčka nyní chce zanalyzovat, kolika cestujících a českých občanů v Bělorusku by se zákaz mohl týkat. Jak dlouho bude případné přijetí zákazu trvat není podle ministra zatím jasné, podle něj by však měly členské státy své kroky sjednotit.

Do Prahy v současností pravidelně létá přímá linka Belavie z Minsku, v provozu je třikrát týdně vždy ve středu, v pátek a v neděli. Další let je v plánu ve středu. Na linku, která funguje v Praze s přestávkami od června 1998, nasazuje dopravce převážně Embraer E195 v konfiguraci pro 107 cestujících. Belavia zároveň využívá českých vzdušný prostor pro přelety svých dalších linek do Evropy.

Z českých dopravců využívají leteckou trasu přes Bělorusko na své pravidelné lince do Moskvy ČSA. Další let mají naplánovaný na středu. Dopravce podle mluvčí Vladimíry Dufkové situaci monitoruje a při výběru trasy chce postupovat podle pokynů Evropské agentury pro bezpečnost letectví a dalších kompetentních úřadů. V případě zastavení přeletů přes Bělorusko jsou aerolinky připraveny létat přes alternativní trasu. Ta by patrně vedla přes Ukrajinu.

Běloruské úřady v neděli za pomoci stíhačky přinutily letoun společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zadržet opozičního novináře Ramana Prataseviče. Západ to označil za "pirátství" a zareagoval sankcemi.

Babiš předpokládá, že Česko zakáže běloruským aerolinkám cesty na své území

Český premiér Andrej Babiš předpokládá, že Česko zakáže běloruským aerolinkám cesty na své území. Šéf české vlády to dnes řekl novinářům poté, co se summit EU v pondělí večer dohodl na nových sankcích proti Bělorusku. Podle Babiše je zásadní, aby sankce za akt "státního terorismu" dopadly na běloruský režim a nikoli na obyvatele. Nutnost přijetí sankcí zdůraznili také další lídři včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

"Projednám to s ministrem dopravy, vicepremiérem (Karlem) Havlíčkem a předpokládám, že budeme takto reagovat," řekl Babiš s odkazem na usnesení schválené všemi 27 unijními lídry. Jeho text počítá s tím, že členské země znemožní přelety a přistání běloruských aerolinek Belavia na svém území. Vyzývá také unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru.

Šéfové států se dohodli rovněž na přípravě nových cílených sankcí, jejichž terčem by se v Bělorusku měli stát lidé odpovědní za vynucené přistání a další činitelé. Dopadnout by měly také na firmy podporující běloruský režim.

Podle německé kancléřky Merkelové to bude "jasný politický signál, že nezůstaneme u pouhého seznamu (sankcionovaných osob), ale že chceme jít hlouběji". Merkelová označila za "šokující" pondělní video, na němž se viditelně potlučený Pratasevič doznává k organizaci opozičních akcí, za což jej režim hodlá soudit. EU musí proto ještě naléhavěji usilovat o propuštění novináře i jeho partnerky. "Využijeme k tomu všechny dostupné kanály," řekla kancléřka.

Nedělní běloruskou akci dnes rázně odsoudili také lídři dalších unijních zemí. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho ukazuje pravou podstatu "jednoho z nejodsouzeníhodnějších režimů současnosti". "Museli byste jít do Severní Koreje, abyste našli horší," sdělil Rutte médiím po summitu s tím, že se lídři dohodli na "bleskové" přípravě dalších sankcí.

Evropský blok zavedl první sankce po loňských prezidentských volbách v Bělorusku, kvůli jejichž zmanipulování neuznal za prezidenta dlouholetého autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Unie již několikrát rozšířila loni vytvořený sankční seznam, na němž vedle Lukašenka figuruje na osm desítek představitelů běloruského režimu i několik institucí a firem.

Sněmovna odsoudila nucené přistání letadla s Pratasevičem v Bělorusku

Sněmovna dnes odsoudila nedělní nucené přistání letadla společnosti Ryanair s opozičním aktivistou Ramanem Pratasevičem v Bělorusku. Tento čin podle usnesení Sněmovny nese rysy únosu civilního letadla. Sněmovna proto v přijatém usnesení požaduje nezávislé vyšetření celého incidentu. Rovněž vyzvala běloruskou vládu k okamžitému propuštění Prataseviče i jeho přítelkyně Sofie Sapegové.

Sněmovna rovněž vyzvala vládu, aby se jednoznačně postavila za spuštění účinných evropských sankcí. Mezi ně by mělo patřit například označení běloruského vzdušného prostoru za nebezpečný. Sankcí by měl být i zákaz letů běloruské státní společnosti Belavia do zemí a ze zemí EU. Dalším trestem by mělo být i vyloučení Běloruska z Interpolu nebo vyhoštění deklarovaných zástupců běloruské zpravodajské služby KGB z území států EU. Ekonomické sankce by měly směřovat i na běloruské podniky, oligarchy a další podnikatele, kteří spolupracují s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že Sněmovna by měla vyslat jasný vzkaz k této bezprecedentní události. Jsou věci, ke kterým by ČR se svojí čtyřicetiletou historií totalitního režimu nemůže mlčet, uvedl.

Místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip však prohlásil, že pokud nebude mít odpověď na to, proč kapitán letadla požádal o přistání v Minsku, nemůže pro navržené usnesení hlasovat. Odvolal se na informace rakouského a německého tisku, podle nichž letadlo požádalo o přistání na žádost posádky. Filip by chtěl vědět, zda byl Pratasevič školen v tuzemsku v rámci české pomoci běloruské opozici a zda mezinárodní zatykač, který na něj byl vydán, byl vydán pro jeho fašistické názory.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že záležitost by měla vyšetřit Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO. "Nevíme přesně, co se stalo,“ řekl a poznamenal, že věci nejsou křišťálově jasné. Vyjádřil obavy, aby zahraniční nátlak neposunul Bělorusko směrem k Rusku. Zdůraznil však, že hrozba silou je mezinárodní zločin.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný nazval Prataseviče náckem a fašistickým prasetem. Tvrdil, že Pratasevič je vyfocen na desítkách fotografií, kde zdraví nacistickým pozdravem. "Doufám, že tam (v běloruském vězení) jako každý fašounek a nácek dostává pořádně do těla,“ dodal. "Jestli nevidíte, že Pratasevič je nácek, jste slepí,“ souhlasil s Volným poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. "Bez toho, abychom věděli, jaká byla komunikace mezi stíhačkou a pilotem, děláme zde účet bez vrchního,“ upozornil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď