Babiš požádal EU o pomoc pro jižní Moravu ze společného fondu solidarity

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš si při návštěvě Olomouce 10. června 2021 prohlédl slavnostní freskový sál Fakultní základní školy Komenium a Mateřské školy Olomouc.

Brusel - Český premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro jihomoravskou oblast zasaženou ničivými bouřemi a tornádem. Babiš o tom informoval na twitteru. Česko může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom.

Na následky bouře s kroupami a tornádem, která v noci na dnešek zasáhla zejména Břeclavsko a Hodonínsko, zemřelo nejméně pět lidí. V nemocnicích ošetřili zatím přes 150 zraněných, živel způsobil i velké materiální škody.

"Pokud takový fond existuje, tak toho musíme využít, protože ty škody jsou ve stovkách milionů," řekl dnes novinářům v Bruselu Babiš. Krátce poté napsal, že se obrátil na předsedu Evropské rady Charlese Michela a šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou se žádostí o pomoc.

Fond solidarity funguje dvacátým rokem a za tu dobu jej země využily téměř ve stovce případů. Česku pomohl několikrát po různých záplavách, v roce 2002 z něj dostalo 129 milionů eur. Loni z něj například získalo přes půl miliardy eur Chorvatsko na odstranění následků zemětřesení, peníze z něj pomohly i záplavami zasaženému Polsku.

Ve fondu je k dispozici zhruba miliarda eur na rok. Finance mohou dostat státy, v nichž škody způsobené živelní pohromou dosáhnou nejméně 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) zasaženého regionu nebo 0,6 procenta HDP členského státu. V případě Jihomoravského kraje je to podle Babiše 11,6 miliardy korun.

Vedle samotné finanční pomoci z fondu existuje také krizový mechanismus, díky němuž si unijní země v případě podobných neštěstí pomáhají vzájemně. Z evropských peněz se v takových případech hradí část nákladů, které mají s přesunem záchranných týmů či hmotné pomoci do postižené oblasti.

"Každá země včetně Česka může samozřejmě kdykoli aktivovat mechanismus civilní ochrany," sdělil dnes ČTK mluvčí komise Balázs Ujvari. Dodal, že komise situaci v ČR monitoruje a je s českými úřady v kontaktu, oficiální žádost však zatím nedostala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď