Babiš zahájil prezidentskou kampaň, má zatím podporu 56 poslanců

foto Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se poprvé po oznámení kandidatury na prezidenta ČR setkal s občany, 2. listopadu 2022, Košťany, Teplicko.

Košťany (Teplicko) - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes zahájil na Teplicku prezidentskou kampaň. Lidem před knihovnou v Košťanech řekl, že má podpisy 56 poslanců ANO, v pátek chce přihlášku odevzdat. Termín je do úterý 8. listopadu. Ke kandidatuře je potřeba buď zisk 50.000 podpisů voličů, nebo podpora 20 poslanců či deseti senátorů. Expremiér oznámil záměr ucházet se o funkci prezidenta republiky v neděli, v pondělí kandidaturu podpořilo předsednictvo ANO. Babiš dnes na setkání s veřejností uvedl, že chce být aktivním prezidentem.

V Košťanech, kde žije zhruba 3200 lidí, stál před příjezdem Babiše zaparkovaný obytný vůz polepený hesly jako "Krizový manažer proto Babiš" nebo "Pomáhá lidem proto Babiš". Na cestě po Teplicku ho doprovází místní politici ANO. Lidem především staršího věku v hloučku před knihovnou řekl, že chce vést pozitivní kampaň a nechce komentovat ostatní kandidáty. "Nabízím prezidenta, který má největší zkušenosti ze všech," uvedl.

Babiš řekl, že prezident sice nemá takové kompetence jako premiér, ale může dělat ekonomickou diplomacii, apelovat na vládu a chodit mezi lidi. "Predikce nejsou dobré, ale proč to nezkusit," uvedl. Při své kampani chce Babiš podle svých slov navštěvovat i firmy, v jedné se dnes dopoledne zastavil v Teplicích.

Z Košťan, kde ukončil setkání podpisem knih, zamířil do Oseka a následně Duchcova. V Oseku se setkal s veřejností před pivovarem, v Duchcově před bistrem. Zatímco v Košťanech ho přivítal příznivce se sloganem "Babiš na Hrad", v Košťanech mladý muž držel v ruce tabulku s nápisem "Stydím se za trestně stíhaného kandidáta na prezidenta", za což si vysloužil silnou kritiku přítomných většinou starších lidí.

Na setkání s občany Babiš opakoval, že vláda se s opozicí nebaví. "Pokud bych uspěl, doufám, že pak by už se mnou pan premiér byl ochoten diskutovat," uvedl. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) podle Babiše v současné situaci pomáhá lidem málo a pozdě. Vyjádřil se opět také ke kauze Čapí hnízdo s tím, že důvodem jeho kandidatury není získání imunity na pět let. Babiš čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo, obvinění odmítá, další hlavní líčení je nařízené v týdnu od 19. prosince. Babiš dnes také uvedl, že je nezávislým kandidátem. Prezident může podle bývalého premiéra nastolovat témata. "Pro mě je to zdravotnictví," řekl.

S občany se setkal Babiš ještě v Bílině a Teplicích. Představoval se jako nezávislý kandidát. Lidé dostávali dotazník, kde mohli uvést, co si přejí, aby pro ně Andrej Babiš jako prezident udělal, a doplnit kontaktní údaje. Ve většině obcí, které dnes navštívil, jsou sociálně vyloučené lokality. Ve čtvrtek má Babiš na programu zastávku v Českém porcelánu v Dubí, firmě Knauf v Krupce, návštěvu domovu seniorů v Chlumci a setkání s veřejností v Ústí nad Labem.

Babiš na pondělní tiskové konferenci k oficiálnímu oznámení kandidatury prohlásil, že chce usilovat o úřad prezidenta, protože vláda podle něj málo pomáhá lidem. Hrozí podle něj, že příští hlava státu jinak půjde na ruku kabinetu, přitom má být pro všechny občany.

První kolo volby se bude konat 13. a 14. ledna 2023, případné druhé o dva týdny později. Nový prezident či prezidentka se funkce ujme začátkem března. Nejsilnější podpoře se podle posledních průzkumů zatím těší armádní generál Petr Pavel. K jeho nejvážnějším soupeřům by spolu s Babišem mohla patřit ekonomka Danuše Nerudová.

Babiš byl v loňských volbách do Sněmovny lídrem ANO v Ústeckém kraji. Hnutí v regionu vyhrálo s výraznou převahou ve všech okresech i všech sedmi okresních městech. V kraji získalo 35,61 procenta hlasů, nejvíce v zemi. Babiš získal 38.277 preferenčních hlasů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď