Babiš postoj hnutí ANO k prezidentské volbě oznámí příští týden

foto Premiér Andrej Babiš.

Lány (Kladensko) - Premiér Andrej Babiš oznámí postoj hnutí ANO k prezidentské volbě ve čtvrtek 11. ledna po jednání vlády. Řekl to po dnešním novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem. První kolo voleb se bude konat 12. a 13. ledna. Při obědě oba politici mluvili i o získání důvěry, o kterou bude Babišova vláda žádat Sněmovnu příští týden ve středu.

O prezidentské volbě se politici při obědě, na kterém byly také jejich manželky, podle Babiše nebavili. Hnutí ANO zatím nevyslovilo žádnému z devíti kandidátů podporu, řada představitelů strany má ale blízko právě k Zemanovi. Ten opakovaně Babiše v posledních měsících podporoval. Jmenoval ho premiérem a slíbil, že mu dá i druhou možnost na sestavení vlády, pokud v prvním případě neuspěje. Zastal se ho také třeba v kauze Čapího hnízda.

TK Babiše po obědě se Zemanem

Záznam videopřenosu z přivítání Babiše s manželkou v Lánech

Zeman již dříve avizoval, že Babišův kabinet přijde do Sněmovny při jednání o důvěře podpořit. Dnes podle premiéra svůj úmysl potvrdil. Babiš řekl, že Zeman vtipkoval, že poslance požádá, aby vyslovili vládě nedůvěru. Z vyjádření prezidenta pochopil, že bude iniciovat další politická jednání. Babiše zároveň vyzval, aby aktivně jednal.

Do sněmovního hlasování o důvěře se Babiš se zástupci ostatních stran sejít neplánuje. Jejich pozice je podle něj příliš kategorická, a neočekává proto změnu v jejich názoru. Přesvědčit se je bude snažit projevem v Poslanecké sněmovně. Komunisté podle něj dnes poslali programové připomínky, které ještě nečetl. Poznamenal, že se týkají zejména zahraniční politiky. Babiš doufá, že strany změní svůj názor na spolupráci s ANO po prezidentských volbách a že se mu podaří je přesvědčit o toleranci nebo společné vládě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď