Babiš označil povolební vyjednávání ODS za návrat kmotrů

foto Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš hovořil s novináři poté, co odvolil 5. října 2018 v Průhonicích u Prahy v komunálních a senátních volbách.

Praha - Za návrat kmotrů označil premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš povolební vyjednávání občanských demokratů ve velkých městech. Podobný scénář jako v Brně, kde se v úterý dohodli přes počáteční shodu s ANO občanští demokraté s Piráty, ČSSD a KDU-ČSL, se podle Babiše chystá i v Plzni. S odkazem na webové články Babiš zpochybňoval na tiskové konferenci po jednání vlády minulost pravděpodobné příští brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Předseda ODS Petr Fiala reagoval připomenutím Babišových styků a obchodů.

Koalice domlouvané ODS na úrovni velkých měst ukazují podle Babiše, že se občanští demokraté nezbavili pověsti strany hájící partikulární zájmy. "Není to o programu, ale o těch zájmech, je to to nejhorší, co se může stát," uvedl. Dodal, že "Fiala, který se od kmotrů distancoval, jim stále fandí". "Být na jeho místě, raději bych o kmotrech moc nemluvil. Na rozdíl od pana Babiše se s nikým takovým neznám, natož abych si s ním tykal či obchodoval," reagoval Fiala na twitteru.

V Brně mají strany koalice dohromady 33 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Obešly vítězné ANO, s nímž už přitom byly ODS, KDU-ČSL a ČSSD domluveny na koalici. Vaňková to vysvětlila tím, že se strany dohodly na základě silnější shody programů. Babiš to označil za podraz, naopak Fiala uvítal "koalici změny".

V Plzni se v úterý sešly na prvním povolebním vyjednávání dvě nejsilnější strany vzešlé z víkendových komunálních voleb - ANO a ODS, obě mají po 13 mandátech a obě trvají na tom, že v nové koalici pro sebe získají primátora. Do zastupitelstva se 47 mandáty se dostalo dalších pět stran.

Babišův výrok o návratu kmotrů je dle Vaňkové jen mediální útok

Výrok premiéra Andreje Babiše (ANO) o návratu kmotrů ODS bere kandidátka občanských demokratů na brněnskou primátorku Markéta Vaňková jen jako mediální útok. Dokud ODS jednala o koalici v Brně s ANO, o kmotrech nikdo nemluvil, řekla novinářům Vaňková. ODS se nakonec překvapivě dohodla na koalici s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD, vše nyní nasvědčuje tomu, že vítězné ANO s dosavadním primátorem Petrem Vokřálem skončí v opozici.

Koalice, jež domlouvá ODS na úrovni velkých měst, podle Babiše ukazují, že se občanští demokraté nezbavili pověsti strany hájící dílčí zájmy.

"Není to o programu, ale o zájmech, je to to nejhorší, co se může stát," uvedl. Dodal, že předseda ODS Petr Fiala se od kmotrů distancoval, ale stále jim fandí.

"Být na jeho místě, raději bych o kmotrech moc nemluvil. Na rozdíl od pana Babiše se s nikým takovým neznám, natož abych si s ním tykal či obchodoval," reagoval Fiala na twitteru. "Nevím, proč se to nezmiňovalo v ty dny před tím, když jsme jednali s ANO," komentovala Babišův výrok před novináři Vaňková.

V Brně mají strany vznikající koalice dohromady 33 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Obešly vítězné ANO, s nímž už přitom byly ODS, KDU-ČSL a ČSSD předběžně domluveny na koalici. Podle Vaňkové se strany dohodly na základě silnější shody programů. Babiš to označil za podraz, naopak Fiala uvítal "koalici změny".

Vaňková odmítla Vokřálovo tvrzení, že jím vedené povolební vyjednávání vyústilo v uzavření koaliční dohody nebo dohody o spolupráci a stvrdilo jej rukoudání. Vyjednávání s ANO označila za hledání nejvhodnější cesty.

"Žádné sliby, podané ruce, natož podpis jakékoli dohody o vzniku koalice pod primátorem Vokřálem však nebyly učiněny. Vítězi voleb se v těchto jednáních nepodařilo v konečném výsledku nalézt většinovou podporu pro svůj návrh a dohodu, která by byla jakýmkoli aktem, byť jen podáním ruky, zpečetěna," uvedla Vaňková.

Podle ní Vokřál nenašel dohodu většinovou, což neznamená jen ODS, ale i dalších stran. Přitom ještě v pondělí oznámili dohodu na koalici ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD všichni lídři včetně Vokřála, Vaňkové, Petra Hladíka (KDU-ČSL) a Olivera Pospíšila (ČSSD) na společné tiskové konferenci.

Vaňková dnes před novináři potvrdila, že v letech 2007 až 2011 jako advokátka pracovala pro offshorovou společnost Brandson Enterprises z Karibiku. Vymáhala pro ni pohledávky z pokut černých pasažérů. Popřela ale spojitost s jakýmkoliv pochybným jednáním, kterou na svém blogu naznačil publicista Jan Urban. "Měla jsem jediný úkol, k tomu směřovala moje smlouva jako advokátky, a ten úkol byl uplatňovat nároky vůči černým pasažérům," řekla Vaňková s tím, že na tom nic špatného nevidí.

Na Babišova slova o kmotrech reagoval také lídr ODS v Plzni Martin Baxa. "Do Plzně se kmotři určitě nevracejí a jsem si jist, že ani nikde jinde v ODS. Plzeňská ODS standardně vyjednává o koalici. Usilujeme o funkci primátora, protože jsme získali stejně mandátů jako ANO, ale já osobně získal více hlasů než lídr babišovců (Roman) Zarzycký. Věřím, že i v myšlenkovém světě Andreje Babiše mohou strany demokraticky vyjednávat a usilovat o pozici primátora. Nebo snad platí, že každý, kdo neplní pokyny hnutí ANO, bude označen za kmotra?" uvedl Baxa.

Vaňková se neobává, že by Brno po odsunu ANO do opozice nedostávalo peníze od státu. "Toto by problém být neměl, protože vláda by neměla rozhodovat s ohledem na zastoupení stran, ale musí rozhodovat se zájmem celé České republiky," uvedla Vaňková. Brno chce od státu stovky milionů korun například na koncertní sál či sportoviště.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 26. dubna 2019

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď