Babiš oslovil všechny strany ve Sněmovně, nabídl jim spolupráci

foto Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš okomentoval 21. října na tiskové konferenci ve volebním štábu v Praze výsledky sněmovních voleb.

Praha - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po vítězství ve volbách oslovil všechny strany, co se dostaly do Sněmovny, a nabídl jim spolupráci. Doufá v to, že ho prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády. Chce, aby nový kabinet vznikl co nejrychleji. Ještě dnes večer se sejde výbor hnutí ANO, který určí trojici vyjednávačů, řekl Babiš novinářům.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že dnes už jednání s dalšími stranami neočekává, mohla by ale začít v neděli a následujících dnech.

Video: Babiš oslovil všechny strany ve Sněmovně, nabídl jim spolupráci
22.10.2017, 12:10, autor: Beran Hynek, zdroj: ČTK/Video

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ČTK řekl, že ve zprávě SMS ho Babiš požádal o návrh termínu schůzky. "Zdvořile jsem mu odpověděl, že s termínem se přizpůsobím, ale že nemusí chvátat, protože naše pozice zůstávají stále stejné, to znamená, že o možné spolupráci s hnutím ANO nejsme připraveni uvažovat, natož pak jednat," řekl Kalousek. Stejně jako další strany spolupráci s ANO vylučoval už před volbami. Doručení zprávy SMS od Babiše ČTK potvrdil i statutární předseda ČSSD Milan Chovanec.

Babiš chce v první řadě jednat o novém sestavení Sněmovny, poté by navázal jednáním o vládě. Cílem jednání podle Babiše je sestavit funkční a efektivní vládu. Nechtěl mluvit o tom, o jaká ministerstva by hnutí mělo v novém kabinetu zájem.

Faltýnek také řekl, že by rád oslovil současné koaliční partnery hnutí ČSSD a KDU-ČSL. "Ale předpokládám, že se dohodneme, že současně oslovíme v té debatě všechny subjekty, které se dostaly do Sněmovny," řekl. Podle Faltýnka sice ANO nechce jít do vlády s KSČM ani s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD), je ale třeba jednat s nimi o ustavující schůzi Sněmovny.

Babiš také řekl, že se podle něj dostalo do Sněmovny příliš mnoho stran. "Náš největší problém ve fungování státu a samosprávy je koaliční uspořádání. Bohužel nemáme většinový systém, který bychom potřebovali, aby stát, vláda a samosprávy fungovaly efektivně," řekl. Podotkl ale, že změna volebního systému nebude patřit mezi největší priority ANO při jednání o novém kabinetu.

Babiš také řekl, že ho volební výsledek ANO, které získalo 29,6 procenta hlasů, překvapil. Vítězství ve všech krajích označil za neuvěřitelné. Podle něj hnutí i on čelili poslední dva roky negativní kampani. Odmítl výtky, že ANO je populistické a protievropské. Česko podle něj je pevnou součástí EU a NATO. Zároveň ale odmítl vznik dvourychlostní Evropy.

Faltýnek: ANO by mělo nejdřív nabídnout spolupráci ČSSD a KDU-ČSL

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek navrhne, aby hnutí ANO s nabídkou spolupráce primárně oslovilo své dosavadní koaliční partnery ČSSD a lidovce. Mluvit o možné vládní spolupráci chce ale se všemi sněmovními stranami, a to na základě programových priorit. Premiérem by podle něj měl být šéf hnutí Andrej Babiš.

"Budu navrhovat, abychom oslovili všechny subjekty, primárně stávající koaliční partnery, ale bavit se chceme se všemi," uvedl Faltýnek. Připustil, že předvolební boj byl tvrdý a zazněla v něm stanoviska, v nichž bývalí koaliční partneři pokračování spolupráce odmítali. Proti koalici s ANO s trestně stíhaným Babišem se vymezovali i lídři opozičních stran.

Opětovné sestavení dosavadní koalice ale nepodporují všichni představitelé ANO. Například ministři Karla Šlechtová a Dan Ťok by se rádi vyhnuli spolupráci s lidovci. Šlechtová novinářům velmi důrazně řekla, že KDU-ČSL v koalici nechce.

Jednotně se špičky ANO staví ke spojenectví s SPD. Hnutí Tomia Okamury podle nich není přípustným partnerem. Ministr obrany Martin Stropnický charakterizoval politiku SPD jako politiku "strachu, nenávisti a přehnaných emocí". Koalice s SPD je podle něj "nepochybně nepřijatelná". Představitelé ANO odmítají také spolupráci s komunisty. Vicepremiér současné vlády Richard Brabec podotkl, že SPD a komunisté reprezentují extrémní polohy. "Ať už jde o vystoupení z NATO nebo přerušení spolupráce s Evropskou unií - to prostě není linie, kterou dnes ANO chce jít," uvedl Brabec.

 Shodný názor mají Faltýnek a ministři za ANO také na to, zda by se Andrej Babiš měl vzdát premiérského křesla. Lídři hnutí trvají na tom, že Babiš je jediným kandidátem na předsedu vlády. "Nemyslím si, že by měl (Babiš) ustupovat a vzdávat se postu," míní Stropnický. Dobrý volební výsledek ANO je podle něj obrazem podpory, kterou má Babiš u voličů. Brabec prohlásil, že nevidí důvod, proč odsouvat Babiše z pozice lídra, a to ani v situaci, kdy čelí trestnímu stíhání kvůli dotačnímu podvodu.

ANO se stane vítězem voleb se ziskem kolem 30 procent. Neoficiální jednání o budoucí vládě by se podle Faltýnka měla rozběhnout už dnes v noci, vedení ANO čeká na příjezd Babiše do volebního štábu.

Šlechtová: Lidovce znovu ve vládě nechci

Ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová hovoří s novináři před volebním štábem hnutí ANO, kde zástupci hnutí společně s novináři sledovali 21. října výsledky sněmovních voleb. Praha - Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) připustila povolební spolupráci hnutí ANO a ČSSD, ale ve vládě by nechtěla lidovce. Šlechtová to řekla novinářům ve volebním štábu hnutí ANO dnes krátce po uzavření volebních místností. Lidovecký ministr Marian Jurečka má za předčasné na její slova reagovat. "Jedna věc je vyjádření ministryně, druhá věc je vyjádření lidí z vedení jednotlivých stran a hnutí a potom jejich vyjednávacích týmů. Takže mně přijde předčasné výrok paní ministryně komentovat, já to beru jako její osobní názor," řekl ČTK.

Šlechtová by byla spokojená, kdyby ANO získalo ve volbách podporu mezi 20 a 25 procenty. Ohradila se proti úvahám o tom, že je kandidátkou ANO na premiérku. Jediným kandidátem ANO je jeho předseda Andrej Babiš, řekla.

"Uvidíme, jak dopadnou výsledky, ale já si umím představit zase koalici hnutí ANO a sociální demokracie," odpověděla Šlechtová na dotaz, jaké by si představovala partnery v případě, že by ANO jednalo o sestavení nové vlády. Stávající koalici tvoří vedle ANO a ČSSD také lidovci. S nimi by Šlechtová znovu spolupracovat nechtěla. "Nezapomeňte, že jsem neřekla KDU-ČSL, protože já je ve vládě nechci," zdůraznila Šlechtová.

O Šlechtové se v poslední době hovořilo jako o možné kandidátce na premiérku v případě, že by potenciální koaliční partneři nechtěli spolupracovat s předsedou ANO Andrejem Babišem, který je trestně stíhán. "Osobně jsem zaznamenala tyto náznaky pouze v médiích, nikdo se mě na nic neptal, nikdo se mnou nehovořil," komentovala to Šlechtová.

Ministryně nechtěla odhadovat, jakou podporu hnutí ANO, které je favoritem voleb, získá. Za uspokojivý označila výsledkem mezi 20 a 25 procenty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď