Od 27. dubna budou možné bohoslužby, od 8. června neomezeně

foto Křesťané se modlí v Den ukřižování Ježíše Krista na Velký pátek 10. dubna 2020 v kostele sv. Petra a Pavla v Praze Radotíně.

Praha - Kabinet potvrdil plán, podle kterého se mohou od 27. dubna konat veřejné bohoslužby a náboženské obřady do 15 osob. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Doplnil, že návrh byl projednám s kardinálem Dominikem Dukou. Premiér Andrej Babiš již dříve dnes uvedl, že v dalších fázích vládního harmonogramu by se mohly veřejné bohoslužby postupně konat ve větším, ale stále omezeném počtu účastníků.

Od 11. května by se shromáždění v kostele mohlo zúčastnit do 30 lidí, od 25. května do 50 lidí, a to za dodržení hygienických pravidel či rozestupů platných kvůli šíření koronaviru. Od 8. června by už akce v kostelích neměly být počtem účastníků omezeny.

Mluvčí České biskupské konference (ČBK) Monika Klimentová ČTK řekla, že rozhodnutí vlády je pro věřící přínosem. "Necháme na jednotlivých farnostech, jak se s rozhodnutím vypořádají, připravíme pro ně ale jakýsi manuál, jak postupovat," uvedla. Řekla, že na mnoha vesnických farnostech s malým počtem farníků problémy nebudou, ty větší městské farnosti ale možná s počtem 15 či 30 účastníků mše problém mít mohou. "Rozhodně budou pokračovat online přenosy bohoslužeb, dokud vládní opatření potrvají," doplnila.

"Evangelická církev usilovala společně s Ekumenickou radou církví a Českou biskupskou konferencí o možnost, aby byly bohoslužby postupně obnovovány. Proto tuto informaci vítáme a jsme připraveni dodržovat všechna nutná opatření," sdělil ČTK Martin Balcar, tiskový mluvčí Českobratrské církve evangelické.

Kabinet v úterý představil harmonogram postupného uvolnění zákazů a omezení služeb a aktivit, později Babiš připustil, že na obnovení bohoslužeb zapomněli. Šéf krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve řekl, že tuto věc přinese na vládu jako podnět.

Ekumenická rada církví (ERC) a ČBK se tento týden obrátily na premiéra, představitele vlády a krizový štáb s žádostí, aby se mohly konat veřejné bohoslužby při zachování preventivních opatření.

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se letos slavily ve zvláštním režimu Velikonoce, hlavní křesťanské svátky. Lidé je trávili doma, sledovali bohoslužby on-line a nemohli navštěvovat chrámy k tradičním setkáním.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď