Babiš: Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují

foto Premiér Andrej Babiš.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že nikdy neodstoupí. V emotivním projevu před odletem do Bruselu takto reagoval na dotazy novinářů ke kauze, kterou tento týden rozpoutal rozhovor s jeho synem, jenž údajně trpí schizofrenií. Premiér také řekl, že je rád, že ho prezident Miloš Zeman a senátor Jiří Čunek (KDU- ČSL) podpořili, a zkritizoval práci veřejnoprávní televize a rozhlasu. Babiš se k aktuální situaci vyjádří v neděli večer na televizi Nova. Živě vysílaný rozhovor začne ve 21:25 a potrvá asi půl hodiny. Před plánovanou schůzí k hlasování o nedůvěře vládě se sejde širší vedení ČSSD. Bude jednat spolu s poslaneckým klubem sociálních demokratů.

"Nikdy neodstoupím, nikdy. Ať si to všichni zapamatují. Nikdy," řekl Babiš. "Pokud budu odvolaný, fajn," dodal. Celou záležitost vnímá jako puč a akci hodnou rozvědky. "Je to puč Palerma. Je to akce hodná rozvědky, možná zahraniční, možná české," prohlásil.

Na briefingu před odletem tentokrát připustil dva dotazy novinářů. První se týkal brexitu a druhý synovy kauzy. Babiš zkritizoval veřejnoprávní rozhlas a televizi za zpravodajství k případu a informacích o vládní krizi. "Žádná vládní krize není," uvedl s tím, že vláda zasedala ve středu i ve čtvrtek. Chce, aby novináři nechali pracovat policii a orgány, které kauzu Čapí hnízdo vyšetřují. "Nevidím důvod, aby někteří novináři tady nahrazovali orgány činné v trestním řízení a vedli investigaci a zneužívali psychického stavu mého syna. Považuji to za skandál," řekl Babiš.

Znovu se také pozastavil nad načasováním odvysílání rozhovoru serveru Seznam Zprávy, který byl podle něj natočen 16. října a odvysílán tento týden, když byl Babiš na pracovní cestě v zahraničí.

Premiérův syn řekl serveru Seznam Zprávy, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym, anektovaném Ruskem. Premiér médiím řekl, že jeho syn na Krymu byl, ale nebyl nikým unesen. Uvedl také, že jeho dospělý syn i dospělá dcera jsou psychicky nemocní. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži. Babišův syn také serveru Seznam Zprávy sdělil, že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje.

Senát včetně zástupců ČSSD ve čtvrtek vyzval premiéra k rezignaci do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Prezident Zeman oznámil, že v případě vyslovení nedůvěry vládě pověří sestavením nového kabinetu opět Babiše.

Dnes k případu promluví představitelé Městského státního zastupitelství v Praze a policie, připravili společné tiskové prohlášení. Vyjádří se jak ke kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, tak k případu údajného únosu syna premiéra.

Babiš odmítl, že by cesta jeho syna na Krym mohla být zavlečením

Premiér Andrej Babiš odmítá, že by cestu jeho syna Andreje Babiše mladšího na Ruskem okupovaný Krym bylo možné kvalifikovat jako trestný čin zavlečení nebo únos. Řekl to dnes v Bruselu novinářům v reakci na informace, že právě jako možné zavlečení věc nyní prověřuje česká policie. Předseda vlády, který už ráno oznámil, že kvůli vývoji v kauze Čapí hnízdo nehodlá za žádných okolností odstupovat, uvedl, že se synem žijícím ve Švýcarsku je v kontaktu - v noci na dnešek si prý psali - a zvažuje, že jej navštíví.

Policie dnes dopoledne v Praze oznámila, že se o navázání kontaktu s Andrejem Babišem mladším také pokouší poté, co napsal serveru Seznam Zprávy a žádal o kontakt s vyšetřovateli svého údajného únosu. Snaha je ale zatím bez odezvy, připustil ředitel pražské policie Jan Ptáček.

"Nechápu, že média berou vážně některá vyjádření mého syna, který je nemocný," řekl dnes také Babiš.

Postup médií a redaktorů Seznamu, kteří s Babišem mladším před několika dny hovořili, opět zkritizoval a označil za hyenismus. Redaktoři podle něj do objektu, kde žije jeho syn, vnikli "de facto" nezákonně. "Včera celý večer tam někdo bouchal na dveře. Rodina je vystrašená, má to dopad na všechny moje děti," řekl.

"To je jenom připravená kampaň redaktory Seznamu, kteří se snaží zneužívat mého syna a jeho vyjádření k tomu, aby tady zase vznikly demonstrace. Je to dobře načasované," poznamenal Babiš. Ve čtvrtek večer jeho demisi v Praze na Václavském náměstí požadovaly tisíce lidí.

Babiš dnes v Bruselu mimo jiné jednal s českou komisařkou pro spravedlnost Věrou Jourovou. Před novináři v souvislosti s vývojem kolem Čapího hnízda připomněl, že Jourová byla před lety ve vazbě na základě "sprosté vymyšlené lži" novináře Janka Kroupy. Babiš uvedl, že Jourové dcera měla v důsledku toho "obrovské" zdravotní problémy a žádného odškodnění se nedočkala.

Celé současné dění související s informacemi o jeho synovi je podle premiéra jen snahou vyvinout tlak na orgány činné v trestním řízení. "V kauze Čapí hnízdo není nic nového. Policie dělá svoji práci a já chápu, že za nějaký čas bude rozhodnutí, a proto tahle kampaň," dodal Babiš.

Vyjádření premiéra Andreje Babiše před dnešním odletem do Bruselu k aktuálnímu dění kvůli kauze Čapí hnízdo:

Já jsem se po delším čase díval na vaše zprávy a mě překvapuje, že vy stále chcete vsugerovat lidem, že je tady nějaká vládní krize. Zaprvé žádná vládní krize není. My jsme zasedali jako vláda ve středu v šest ráno, projednali jsme věci. Včera jsme zasedali půl dne s polskou vládou, v rámci koalice jsme se domluvili na navýšení minimální mzdy o 1150 korun. Já jsem navštívil klub sociální demokracie, kde to proběhlo v klidu, domlouváme se na další koalici, tak nechápu, proč stále vytváříte tuhle atmosféru.

Zaprvé říkáte, že jsou v kauze Čapí hnízdo nová fakta. Je to lež. Žádná nová fakta nejsou. Nový fakt je to, že nějací novináři zneužili informace, kde bydlí matka a můj syn, tedy matka mého prvorozeného syna. A považuji to za největší hyenismus, co znám. Do Švýcarska se stěhují naši novináři, televizní štáby. Moje paní mě včera informovala, že pravděpodobně novináři pravidelně v hodinových intervalech bouchají na dveře bytu, kde bydlí můj syn a jeho matka, a díky tomu se mu značně zhoršil stav. Já jsem s ním byl v kontaktu. On mi psal asi v půl čtvrté ráno. Pokud vy nejste schopni v televizi zjistit, co je to schizofrenie, ani jste si nepozvali jednoho experta, aby vysvětlil lidem, co je to schizofrenie. Mně píšou z celé republiky. Dokonce jeden bývalý poslance, že se mu to stalo s jeho ženou, se kterou má čtyři děti. A ta žena, se kterou on má čtyři děti, popřela, že má děti. Popřela, že má manžela. Já nechápu, jak vůbec můžete vysílat vyjádření psychicky nemocného člověka. Já to považuji za skandál.

Vy vysíláte, že jsou demonstrace. Ano, ukazovali jste ve zprávách pana Kalouska na Václaváku. To je skutečně symbol morálky. Mluvíte o Senátu. To je taky symbol morálky. Senát mě vyzývá, abych odstoupil. Nechápu vůbec, proč se k tomu vyjadřují. Každý dělá kampaň na Babiše. Ano, bude hlasování o nedůvěře vládě. Nechápu, proč tato vláda by neměla mít důvěru, když dělá skvělé věci. A já myslím, že v zahraniční politice jsem předvedl za pár měsíců podstatně víc než všichni moji předchůdci.

Takže já vás chci poprosit. Vy zítra budete mít vysílání, speciální k 17. listopadu a zase tu budou demonstrace proti Babišovi, ale řekněte konečně té mladé generaci, jak to bylo po revoluci. Že 14 let tady někdo otvíral StB svazky a že 25.000 těch svazků někdo zničil. Pusťte ten projev pana prezidenta Havla z roku 1990, kde mluvil o tom, ve Stockholmu, myslím, že to bylo. Takže já vás chci požádat, nevytvářejte... Vy tady vytváříte tu krizi. Žádná nová fakta v kauze Čapí hnízdo nejsou.

Včera byl u nás nějaký redaktor z veřejnoprávního rozhlasu, který nám říkal neskutečné věci. Že policie je mátožná. Jak na to přišel? Policie to normálně vyšetřuje. A to, že se to chýlí do finále a že se tady vytváří tlak na orgány činné v trestním řízení, aby konečně už zavřeli toho Babiše, protože o to tady jde přece. No tak to je absolutně neskutečné a někdo stále opakuje nějaké lži. Žádná nová zjištění nejsou.

Ti redaktoři, kteří vlastně jako mafie se vloupali do toho objektu, kde je byt, kde bydlí můj syn a jeho matka, použili mafiánské metody. Natáčeli ho proti jeho vůli, zneužívají i mail. Podstatou schizofrenie je, že ten pacient nikdy nepřizná, že je nemocný. Jsem přijel za nim do ústavu, tak mi to hodinu on vysvětloval, že není nemocný. Tak zkuste si tam pozvat nějakého experta.

Takže vy celý víkend budete tady dělat atmosféru, že je nějaká krize, a já vám říkám, že žádná krize není. Nejsou žádná fakta, žádný únos nebyl, to jsou všechno lži a budu rád, když toto moje vyjádření taky odvysíláte celé. A pokud vy budete nadále zveřejňovat vyjádření nemocného člověka, tak je mi to líto, to je všechno. Takže já bych chtěl, aby se rodiče vžili do situace, kde můj nemocný syn je v bytě, chce spát a každou hodinu někdo buší na dveře. To je neuvěřitelné, kam jsme se to dostali.

 

- Pane premiére, proč podle vás váš syn napsal ten mail, že lžete?

Protože můj syn je přesvědčený o tom, že byl unesen. A já myslím, že je k tomu plno dokumentace, že unesen nebyl. Naopak. On se dostal do špatného psychického stavu po tom, co tady Česká televize a rozhlas, to jsou vždycky ti lídři té kampaně, začaly vysílat ty nepravdy o mně. A tihle lidé mají pocit, že je stále někdo sleduje. A pokud je začali sledovat novináři, tak samozřejmě vznikla obrovská jeho krize osobní, a proto zkrátka šel na výlet do Ruska s člověkem, který se o něj staral. Kterému jsem samozřejmě vděčný. Problém je, že žádný doktor, a teďka lidi demonstrují proti jeho doktorce? Která vlastně ze zákona, podle přísahy nemůže ani říct, že její pacient si šel koupit housku. A když stejnou diagnózu zjistili čeští lékaři, švýcarští lékaři, tak já už nevím, jak to... kdo to chce zpochybňovat. Vy stále mluvíte o nějakém únosu. Je to lež. Nová fakta v kauze, je to lež, žádná nejsou. Policie dobře ví, že můj syn je nemocný. Takže já nechápu vůbec tenhle přístup, proč vy pokračujete v těchto informacích, a zkuste si tam pozvat nějaké experty, kteří vám řeknou, co je to schizofrenie. To Česká televize neudělala.

 

- Včera byl v Událostech, komentářích psychiatr Zdeněk Bašný, v pondělí nebo v úterý byl v "90" Cyril Höschl. Oba dva o tom mluvili, co je to schizofrenie....

Pan Cyril Höschl potvrdil, že můj syn, když ho policie zadržela... Stačí jenom použít selský rozum. Policie v červenci 2015 našla mého syna na dálnici v autě, kdy došla k závěru, že má problém, a odvezla ho na psychiatrii v Havlíčkově Brodě. Takže zpochybňuje někdo práci policie? Nebo já tomu nerozumím. A pan Cyril Höschl potvrdil, že paní doktorka Protopopová dělala dobře svoji práci a zkrátka že skutečně je tam problém. Takže nechápu, proč někdo zneužívá mého syna, jeho chorobu na to, aby tady pokračovala štvavá kampaň proti mně, aby už konečně mě dostali z politiky. Já vám chci jenom říct, že nikdy neodstoupím, nikdy, nechť si to všichni zapamatují, nikdy. Pokud budu odvolaný, fajn. Chci jen poděkovat panu prezidentovi, který samozřejmě, moc mu děkuji, jsem strašně rád, že mě podpořil. Chci poděkovat panu senátorovi Čunkovi, který mě podpořil, protože si vážím v těchto chvílích... Tato situace není jednoduchá pro mě, chci také poděkovat všem, protože dostávám stovky mailů, sms, nestačím děkovat, takže to je všechno. Takže já jen chci, abyste nechali polici a orgány, které to vyšetřují, pracovat. Já nevidím důvod, aby někteří novináři, tady nahrazovali orgány v trestním řízení a vlastně vedli nějakou investigaci a zneužívali psychického stavu mého syna. Považuji to za skandál a pokud je to norma, tak zkuste se nad tím zamyslet.

 

- Já jsem jenom chtěl říct, že není pravda, že Česká televize nepozvala odborníky, protože je pozvala. A na vyjádření vašeho syna se ptám, protože koluje v mediálním prostoru, tak je korektní, abyste dostal i vy možnost k tomu promluvit. Já netvrdím, že to vyjádření je pravdivé.

Já jen říkám, že toto je pečlivě připravená akce. Tyto novinářské hyeny navštívily mého syna 16. 10. Proč čekali na to, že budu čtyři dny na cestách? To je puč Palerma. Palerma. Včera byl na Václaváku jeden reprezentant českého Palerma. Proč to zveřejnili, když jsem byl pryč? Ještě mě kritizovali, že jsem se nevyjádřil v 18 hodin. Protože jsem byl na konferenci, protože jsem měl bilaterální jednání s tureckým viceprezidentem. Proč je to právě teďka před 17. listopadem? Proč se organizují? Jako skvělá práce. Proč média už.... Proč váš pořad už v neděli znovu dával Čapí hnízdo, aby v pondělí se mohlo pokračovat? Proč už to věděli všichni novináři? Aby byli na značkách, že padne vláda. Proč tohle bylo v Praze? Skvělá akce. Hodná rozvědky, možná zahraniční, možná i české. Bůh ví.

 

- Tím chcete říct, že my všichni novináři jsme někým instruování, abychom rozjížděli tuto kauzu?

To nechci.

 

- Co tím chcete říct? To vypadá jako kdybyste napadal veřejnoprávní média, která mají být nestranná, z toho, že jsou zaujatá s tím, že chtějí tedy vaše odstoupení nebo chtějí vás srazit na kolena. Kde máte informace, že jsme takto domluvení?

Já neříkám, že jsou to všichni novináři. Já říkám, že tito redaktoři po Praze upozorňovali jednotlivé redakce, že v pondělí večer bude reportáž, která shodí vládu. To je všechno. Nashledanou.

Pokračování vlády probere předsednictvo ČSSD s poslanci

Před plánovanou schůzí Sněmovny, na které chce opozice vylovit nedůvěru menšinovému kabinetu ANO a ČSSD, se sejde širší vedení ČSSD. Předsednictvo bude jednat spolu s poslaneckým klubem sociálních demokratů. ČTK o tom informoval mluvčí ČSSD Petr Vurbs, přesný termín zatím podle něj nebyl stanoven. Očekává se, že poslanci se na mimořádné schůzi sejdou příští pátek.

Požadavek na svolání širšího vedení ČSSD kvůli kauze kolem údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO) a kauze Čapí hnízdo zazněl z Ústeckého kraje. "Mluvili jsme o tom a termínu. Aby mělo smysl, musí se sejít do hlasování," řekl ČTK místopředseda ČSSD a ústecký poslanec Jaroslav Foldyna.

Opozice sebrala po svolání schůze 92 podpisů, pro odvolání vlády musí ale hlasovat minimálně minimálně 101 poslanců. Část sociálních demokratů, která měla pochyby o společném vládním angažmá s Babišem už při sestavování vlády, vyzývá premiéra k odstoupení. K obdobné výzvě Senátu se ve čtvrtek přidali i senátoři za ČSSD. Mezi kritiky dalšího setrvání Babiše v čele kabinetu patří i místopředseda ČSSD a pardubický hejtman Martin Netolický.

"Pane premiére, prosím Vás v zájmu České republiky, kterou mám tolik rád, odstupte. Vždyť ANO přece může vést vládu i bez Vaší přímé účasti. Opravdu upřímně prosím, ukončete tuto trapnou epizodu české politiky. Je to tak daleko, že už i já zvažuji účast na demonstraci 17. listopadu," napsal Netolický na facebooku.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček jednal o situaci ve čtvrtek s prezidentem Milošem Zemanem. Jednání podle Hamáčka nejsou u konce, i když s Babišem mluvil už několikrát a premiér byl i na klubu ČSSD. "Z mého pohledu je evidentní, že opozice sice vyzvala k vyslovení nedůvěry vládě, ale sama přiznala, že nemá plán B a netuší, co by se dělo potom," řekl ve čtvrtek Hamáček.

Zeman ve čtvrtek večer uvedl, že kdyby poslanci vládě vyslovili nedůvěru, opět by pověřil sestavením kabinetu Babiše. Uvedl také, že současný premiér může po vyslovení nedůvěry vládnout měsíce v demisi, a za tu dobu se situace uklidní. Že poslanci vysloví vládě ANO a ČSSD nedůvěru, ale prezident neočekává.

Komunisté, kteří menšinovou vládu podpořili při hlasování o důvěře v červenci, formulují svůj postoj k pokračování kabinetu v úterý na zasedání širšího vedení.

Opozici nepřekvapil Zemanův záměr jmenovat případně znovu Babiše

Úmysl prezidenta Miloše Zemana jmenovat v případě pádu kabinetu předsedou vlády znovu Andreje Babiše (ANO) příliš nepřekvapuje opoziční politiky, kteří iniciovali hlasování o nedůvěře kabinetu. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v té souvislosti hovoří o pohrdání vůli Parlamentu. Šéf ODS Petr Fiala označil Zemanův výrok za momentální vyjádření podpory Babišovi, předsedové KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a STAN Petr Gazdík zdůraznili, že i tak má smysl hlasovat o nedůvěře.

Zeman ve čtvrtek na TV Barrandov řekl, že kdyby poslanci příští pátek vyslovili nedůvěru současnému kabinetu, opět by pověřil Babiše. Opozice svolala hlasování kvůli dění kolem případu Čapího hnízda. Babišův syn Andrej v pořadu serveru Seznam Zprávy uvedl, že byl kvůli Čapímu hnízdu nedobrovolně držen na Krymu. Premiér to popírá, syn podle něj trpí schizofrenií a musí být pod dohledem. Babiš mladší to označil za lež.

Fiala na twitteru napsal, že situace se stále vyvíjí. "Výrok prezidenta Zemana chápu jako momentální vyjádření podpory Andreji Babišovi, ne jako definitivní postoj hlavy státu," uvedl. Otázky kolem Babiše podle Fialy neumožňují, aby pokračoval jako premiér do vyšetření případu. Babiš dnes ráno řekl, že sám nikdy neodstoupí.

Bělobrádek uvedl, že ho Zemanův postoj nepřekvapuje. "Hlasování (o nedůvěře) smysl má. Jinak bychom legitimizovali tu strašnou ostudu a rezignovali. Naopak musíme být vytrvalí a důslední," napsal Bělobrádek ČTK.

Pokud by Zeman skutečně postupoval tak, jak avizoval, pohrdal by tím vůlí Parlamentu, který má mít v parlamentní demokracii vůdčí roli, zdůraznil Pospíšil. "Pokud Parlament vysloví nedůvěru vládě v důsledku aféry, která je spojena s premiérem, pak by měl prezident takové rozhodnutí respektovat a snažit se vyřešit politickou krizi tím, že najde jiného kandidáta schopného sestavit vládu," řekl Pospíšil ČTK. Zeman by podle něj východisko z případné krize nehledal, ale naopak ji prohluboval.

Také podle Gazdíka má i dál smysl o nedůvěře hlasovat. "Poslanci, kteří zvednou ruku pro nedůvěru vládě, dávají Babišovu kabinetu jasný signál, že trestně stíhaný premiér v kauze, kterou může ovlivňovat, je pro tuto zemi špatně," uvedl. Prezidentův postoj ho nepřekvapil. "Ale pokud mluví o měsících vládnutí kabinetu v demisi, tak jen pokračuje ve své politice natahování ústavy. Je to smutné a pro budoucnost české demokracie hodně špatné," napsal Gazdík ČTK.

Také předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) považuje Zemanův plán pro případ pádu vlády za očekávaný krok. Poukázal na to, že v českém ústavním právu je možné vyslovit nedůvěru vládě bez dalších podmínek. "Některé země mají podmínku, že pokud někdo shodí vládu, musí mít variantu, jakou novou sestaví," řekl ČTK. Kubera také soudí, že Zeman by případně mohl mít v záloze i úřednickou vládu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 26. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď