Babiš nedokáže vyhodnotit, jakou roli hrála v Zemanově rezignaci Benešová

foto Premiér Andrej Babiš vystoupil 19. dubna 2021 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

Zeman označil tlaky ze strany Benešové za hlavní důvod svého odchodu. "Neumím vyhodnotit, jak významnou roli v jeho odchodu sehrál vztah s paní ministryní. Sám ale připustil, že o svém konci ve funkci přemýšlel už delší dobu, a když minulý rok podal kandidaturu na soudce evropského soudu ve Štrasburku, už tak částečně naznačil, že po 10 letech asi hledá nové výzvy," napsal ČTK Babiš. Zeman loni neuspěl ve výběrovém řízení na soudce Evropského soudu pro lidská práva (ESLP).

Nejvyšší státní zástupce v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše v případu dotaci na farmu Čapí hnízdo, řízení podle něj bylo zastaveno nezákonně a předčasně.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů. Policejní vyšetřování se chýlí ke konci, obvinění se nyní mají seznámit se spisem.

Benešová považuje zdůvodnění Zemanovy rezignace za zjednodušující

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) považuje zdůvodnění rezignace nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana za laciné a zjednodušující. Zeman uvedl, že končí především kvůli tlaku ze strany Benešové. Ministryně trvá na tom, že státním zastupitelstvím nezasahuje do práce. České televizi (ČT) řekla, že nového nejvyššího státního zástupce chce navrhnout vládě co nejdříve, neměl by to být bývalý, ani současný politik.

Zeman odejde z funkce ke konci června. Novinářům řekl, že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci. Tlaky od Benešové označil jako hlavní důvod své oznámené rezignace. "Na vystoupení jsem původně nechtěla reagovat. Považuji je za jednostranné a poněkud laciné. Je tak těžké bránit se něčemu, co zůstalo nevyřčeno, ale hlavně se nestalo," sdělila Benešová ČTK. Zeman by podle ní měl konkretizovat politické tlaky, pokud o nich hovoří.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). "Za sebe mohu říct, že jsem do práce státních zástupců nikdy nezasahovala a žádných tlaků z mé strany vůči jeho osobě si nejsem vědoma," dodala Benešová. Doplnila, že Zemana přes měsíc neviděla. "A o svých krocích mne vůbec neinformoval," uvedla.

ČT Benešová řekla, že pokud Zeman vznese tak vážné tvrzení, měl by to konkretizovat. "Nikdy jsem státním zástupcům nezasahovala do kauz. Je to závažné obvinění, laciné. Očekávala jsem, že jestliže podá rezignaci, tak řekne trošku něco jiného," uvedla.

Ministryně nevyhoví návrhům opozice, aby do voleb Zemanova nástupce vládě nenavrhla. "Soustava musí fungovat, jsou tam jasné povinnosti a instrumenty, které musí nejvyšší státní zástupce využívat naplno," řekla ČT. Rozhodnout chce co nejdříve. "V žádném případě bych nechtěla tu funkci politizovat, nebudu tam dávat žádného současného či bývalého politika," uvedla. Hledat plánuje mezi zkušenými státními zástupci.

Serveru E15.cz předtím řekla, že situaci nevnímá tak, že by Zemana "uštvala". "Myslím, že byl velmi suverénní a velmi svéprávný," řekla. Kárná žaloba na Zemana z její strany podle ní nepřicházela nyní do úvahy, přestože o ní minulý týden hovořila.

Tlaku se nemá ustupovat, uvedla Bradáčová k Zemanově rezignaci

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové výrazně zasloužil o emancipovanou a profesionální veřejnou žalobu v České republice. Rezignaci, kterou dnes oznámil, bere na vědomí, dodala však, že tlaku se nemá ustupovat. Bradáčová to uvedla na dotaz ČTK. Zeman dnes oznámil, že se vzdal funkce, jeho mandát zanikne ke 30. červnu. Rezignaci zdůvodnil tlakem, který pociťoval ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

"Rezignaci pana nejvyššího státního zástupce beru na vědomí, avšak považuji za nutné dodat, že tlaku se nemá ustupovat. Děkuji panu nejvyššímu státnímu zástupci, že se výrazně zasloužil o emancipovanou a profesionální veřejnou žalobu v této zemi," uvedla Bradáčová.

Zeman na tiskové konferenci uvedl, že v poslední době pociťuje tlak ministryně Benešové, odrážení tlaku a řešení půtek mu podle jeho slov bralo čas a sílu na práci. Tlaky od Benešové označil jako hlavní důvod své rezignace. Odchod prý zvažoval už dřív, ve funkci ale zůstával také kvůli vyšetřování kauzy Vrbětice, tedy výbuchu muničních skladů s možným podílem ruských tajných služeb.

Ministryně Deníku N sdělila, že státním zastupitelstvím nezasahuje do práce. Zemanovo zdůvodnění je podle ní laciné. "Pan nejvyšší státní zástupce to velmi zjednodušuje a vinu přesouvá na mne," uvedla také Benešová. České televizi Benešová řekla, že pokud Zeman vznese tak vážné tvrzení, měl by to konkretizovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 13. června 2021

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď