Babiš nechce přimět komisi ke stažení žaloby "slovenskou cestou"

foto Premiér Andrej Babiš vystoupil 14. prosince v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu EU.

Brusel - Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení žaloby kvůli kvótám na přijímání migrantů. Po dnešní první části summitu EU v Bruselu Babiš novinářům řekl, že mu jde o princip. Jednotlivým státům podle něj nikdo nesmí vnucovat, kdo by v nich měl pracovat nebo žít. Záležitost chce probrat příští rok s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Komise poslala před týdnem Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle určených kvót. Soud může rozhodnout o vysoké jednorázové pokutě. Slovensko se řízení vyhnulo, ačkoliv převzalo jen 16 lidí. Bratislava totiž včas do programu nabídla volná místa.

Babiš takovou situaci označil za paradox. "Pokud si vzpomínáte, Slovensko bylo první, které proti kvótám protestovalo," uvedl Babiš. Je podle něj navíc otázkou, zda nějací migranti na Slovensko vůbec fyzicky přišli. Bývalý kabinet Bohuslava Sobotky v červnu označil kvóty za nefunkční a odmítl přijímat další migranty. Babiš dnes řekl, že za rozhodnutím možná byla předvolební kampaň, ale bylo principiálně správné.

Hlavně kvůli principu odmítá přijmout byť i nízký počet migrantů, a komisi tak přimět k tomu, aby od žaloby proti Česku ustoupila. "Nemůžeme vyřešit pokutu tím, že si vezmeme 20 uprchlíků. Je nepřijatelné, aby nám někdo vnucoval, kdo u nás bude pracovat nebo žít, my si to zkrátka chceme vybrat sami, kvóty jsou špatně od počátku, ale komise je v tom zacyklená," konstatoval Babiš.

Junckera plánuje přesvědčovat i na osobní schůzce, kterou by chtěl uskutečnit v příštím roce nejen k tématu migrace. "Kdyby znovu nastala situace, že bychom měli být přehlasováni, tak to ohrožuje evropský projekt jako takový," uvedl Babiš. Výrok však odmítl upřesnit s tím, že taková situace podle něj nenastane.

Babiš se v Bruselu sešel se šéfem Evropské rady Tuskem

Premiér Andrej Babiš se dnes krátce před zahájením summitu EU sešel v Bruselu s Donaldem Tuskem. Předsedu Evropské rady nový předseda české vlády pochválil za jeho kritiku mechanismu migračních kvót. Novinářům Babiš na tiskové konferenci řekl, že si s Tuskem dobře porozuměli. Diskuse politiků se týkala mimo jiné aktivního zapojení zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) do evropských záležitostí.

Tusk v podkladových poznámkách pro debatu na summitu označil kvótový mechanismus za nefunkční a za něco, co unijní státy jen rozděluje. Vyvolal tím mimo jiné ostrou reakci Evropské komise, která kvóty v květnu 2016 zahrnula do své reformy unijního azylového systému a dál na mechanismu trvá pro případ výrazné krizové situace v některém členském státě.

Česko a další země ze středu a východu Evropy, podobně jako nyní i Tusk, zdůrazňují, že přesunuto v rámci kvót bylo jen 32.000 osob z původně předpokládaného počtu až 160.000 lidí. Česko převzalo pouze 12 lidí a předchozí vláda Bohuslava Sobotky oznámila, že se na kvótách podílet nehodlá. Babiš dnes Tuska ocenil a konstatoval, že šéf Evropské rady má odvahu říct to, co si "všichni myslí".

Jednání s Tuskem označil Babiš za nejdůležitější schůzku během své první účasti na unijním summitu. "Měl odvahu jako první významný bruselský politik říct, co si myslíme o kvótách, že rozdělují EU a jsou neefektivní. Schůzka byla výborná, myslím, že jsme si porozuměli, máme na to stejný názor," uvedl Babiš. Na Tuskovo prohlášení podle něj v úvodu bruselského summitu zareagoval "agresivním projevem o nesolidaritě" předseda europarlamentu Antonio Tajani.

Podle dobře informovaného představitele Evropské unie Tuskovy poznámky o tom, že kvóty nejsou funkčním řešením, míří k chystané reformě dublinského systému, ale nevztahují se k minulosti. Tusk tak podle tohoto představitele souhlasí s tím, že komise zažalovala Česko, Polsko a Maďarsko kvůli tomu, že neplní už odhlasované závazky. Způsob, jakým členské země v roce 2015 o dvouletém jednorázovém programu rozhodly a některé země včetně ČR přehlasovaly, označil unijní soud za korektní.

Tuskův blízký spolupracovník v úterý uvedl, že předseda Evropské rady bude chtít s Babišem hovořit například o možnostech, jak pozitivním způsobem zapojit země visegrádské skupiny do rozhodování EU. "Věřím, že vy a vaše vláda budete dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli," uvedl pak ve středeční gratulaci Babišovi k tomu, že byla jmenována jeho vláda.

Babiš dopoledne absolvoval jednání s premiéry V4, ke schůzce se následně připojil i italský premiér Paolo Gentiloni a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Právě s Junckerem by se měl Babiš ještě v průběhu summitu setkat a vyloučena nejsou ani bilaterální jednání s premiéry či prezidenty některých dalších zemí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 11:00 13°C

Celá předpověď