Babiš na ministry navrhl Vojtěcha, Šmída a Dostálovou

foto Ilustrační foto - Zastupitelka a náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) na jednání zastupitelstva Královéhradeckého kraje 27. března v Hradci Králové. Zastupitelé mají na programu neslučitelnost funkcí Dostálové. Zástupci hnutí ANO chtějí, aby zastupitelé nehlasovali o odvolání zastupitelky, situaci kolem neslučitelnost funkcí podle nich může posoudit a rozhodnout pouze soud.

Praha - Ministrem zdravotnictví v budoucí vládě má být poslanec za ANO Adam Vojtěch, ministrem kultury muzikolog Ilja Šmíd a ministryní pro místní rozvoj nynější náměstkyně úřadu a poslankyně za ANO Klára Dostálová. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš to dnes potvrdil České televizi (ČT).

Jedenatřicetiletý Vojtěch je Babišovým poradcem pro zdravotnictví a v současné době působí také jako člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. V letech 2013 až 2014 byl právníkem ve společnosti MAFRA, v červnu 2014 se stal tajemníkem na ministerstvu financí. V minulosti byl známý coby zpěvák a hudební skladatel, v roce 2005 se zúčastnil talentové pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar.

Pětašedesátiletý Šmíd byl dlouholetým předsedou Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR a současně i zástupcem ČR v mezinárodní asociaci živého umění PEARLE se sídlem v Bruselu. Působil i jako expert v několika komisích EU. Jako ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK (2006-2012) čelil dlouhodobé kritice od svých spolupracovníků a v roce 2012 sám rezignoval.

Šestačtyřicetiletá Dostálová je od listopadu 2014 první náměstkyní pro regionální rozvoj. O tom, že by se mohla stát ministryní pro místní rozvoj, se spekulovalo už na podzim 2014, když tehdejší šéfka resortu Věra Jourová odešla do Evropské komise. Nakonec hnutí ANO do této funkce nominovalo Karlu Šlechtovou.

Babiš, jehož ANO vyhrálo volby, chce sestavit menšinový kabinet doplněný o nestraníky. Prezident Miloš Zeman tento návrh podpořil. Z patnáctičlenné vlády zatím nebylo potvrzeno pouze jméno ministra školství, pravděpodobně se jím ale stane náměstek úřadu zodpovědný za vysoké školy Robert Plaga.

V Babišově vládě bude devět ministrů, kteří dosud v kabinetu nezasedali. Mezi členy kabinetu budou čtyři ženy. Ve vládě budou pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy Richard Brabec, Dan Ťok, Martin Stropnický, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Šlechtová už potvrdila, že je adeptkou na ministryni obrany. Stropnický by se měl přesunout do Černínského paláce.

Zeman avizoval, že Babiše jmenuje premiérem 6. prosince a jeho vládu o týden později.

Přehled pravděpodobných členů budoucí vlády Andreje Babiše:

Předseda vládyAndrej Babiš
Ministr dopravyDan Ťok
Ministryně financíAlena Schillerová
Ministr kulturyIlja Šmíd
Ministryně obranyKarla Šlechtová
Ministryně práce a sociálních věcíJaroslava Němcová
Ministryně pro místní rozvojKlára Dostálová
Ministr průmyslu a obchoduTomáš Hüner
Ministr spravedlnostiRobert Pelikán
Ministr školstvíRobert Plaga
Ministr vnitraLubomír Metnar
Ministr zahraničíMartin Stropnický
Ministr zdravotnictvíAdam Vojtěch
Ministr zemědělstvíJiří Milek
Ministr životního prostředíRichard Brabec

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 5:00 10°C

Celá předpověď