Babiš: Na investice ve zdravotnictví půjde příští rok 6,5 mld Kč

foto Premiér Andrej Babiš (uprostřed), ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vpravo) a prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký (vlevo) vystoupili 8. listopadu 2018 v Praze na tiskové konferenci k aktuálním otázkám na téma zdravotnictví v roce 2019.

Praha - Na investice ve zdravotnictví půjde příští rok podle premiéra Andreje Babiše (ANO) 6,5 miliardy korun, z toho 3,8 miliardy z evropských fondů. Dvanáctiletý investiční plán chce vláda předložit do Vánoc. Babiš to dnes řekl na tiskové konferenci k zahájení odborné konference Zdravotnictví 2019.

"Na základě našich výjezdů do krajů musíme identifikovat požadavky. Potenciál našeho zdravotnictví je 71,5 miliardy korun za 12 let," uvedl Babiš. Pro příští rok plánuje 2,7 miliardy z národních zdrojů a 3,8 miliardy korun z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) spravovaného ministerstvem pro místní rozvoj.

V současné době se dotační výzvy vypsané IROP týkají reformy psychiatrické péče, zvýšení kvality následné péče a specializované péče v oblasti perinatologie a onkogynekologie. V oboru těhotenství a umělého oplodnění, podniká také Holding Hartenberg, do nějž vložil svůj majetek premiér Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů. V oblasti umělého oplodnění pokrývá asi 40 procent trhu, v minulosti investoval také do intenzivní následné péče nebo rehabilitace.

Příští rok bude české zdravotnictví hospodařit s 300 miliardami korun, nemocnice z nich budou čerpat více než polovinu. Platby za péči od zdravotních pojišťoven podle managementů nemocnic ale nestačí na velké investice do nových pavilonů nebo opravy budov. Využívají proto investiční programy státu. Připravuje se například stavba nové porodnice v Brně za dvě miliardy korun nebo objekt chirurgie fakultní nemocnice v Plzni za stejnou částku. Do budov nemocnic musí jako zřizovatelé investovat i kraje nebo města.

Ministr: Společné nákupy nemocnic už přinesly první úspory

Společné nákupy materiálu už přinesly podle ministra Vojtěcha nemocnicím, které jsou řízeny ministerstvem, první úspory. Plánuje proto do budoucna i společný nákup přístrojů. Řekl to na dnešní tiskové konferenci na úvod odborné konference Zdravotnictví 2019.

"Sdružené nákupy už zavedlo Slovensko, úspory byly velmi značné. Vidím potenciál v řádu desítek, možná stovek milionů korun," řekl ministr. Nemocnice vypsaly první společné veřejné zakázky letos v létě, objednávaly některé léky, rukavice, injekční stříkačky nebo pleny pro dospělé.

Nemocnice podle ministerstva společně koupí také léky na roztroušenou sklerózu, hemofilii, metastazující nádory prostaty, léky na imunoterapeutickou léčbu rakoviny a krevní deriváty. Zakázky budou celkem ve stovkách milionů korun.

Ministerstvo zdravotnictví čeká od společných nákupů státních nemocnic úspory v řádech stamilionů korun. Již dříve uvedlo, že za posledních šest let za energie ušetřilo díky společným nákupům přes půl miliardy korun. Odmítlo tím kritiku, že nemocnice kvůli jeho letošnímu pozdnímu nákupu energií prodělají. Hospodářské noviny napsaly, že nemocnice zaplatí navíc přes 440 milionů korun, což je zhruba o 60 procent víc než letos. Například krajské nemocnice Ústeckého kraje dokázaly podle listu elektřinu nakoupit levněji.

Bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), který v současné době vede jednu z největších českých nemocnic Fakultní nemocnici v Motole, už dříve uvedl, že transparentnost české zdravotnictví prodraží. Farmaceutické a další zdravotnické firmy totiž budou muset držet zveřejněné ceny pro celou Evropu, v současné době se často daří vyjednat ceny nižší. Česko je podle něj příliš malý trh na to, aby na něj braly ohled. Domnívá se, že firmy budou tlačené regulačními úřady jednotlivých zemí a přestanou poskytovat slevy a bonusy českým odběratelům. Ministerstvo s firmami jedná a zvažuje možnost, že jednotkové ceny bude znát jen ono a nebudou zveřejněné v registru smluv.

Na dnešní konferenci řeší politici i odborníci problémy českého zdravotnictví, jako je například nedostatek lékařů a sester. Podle Babiše vláda zvažuje zavést pro 35.000 sester ve směnném provozu, které v nemocnicích nejčastěji chybí, příspěvek na bydlení. Podrobnosti ale sdělit nechtěl. Už dříve ministerstvo diskutovalo o výsluhách, jako mají vojáci či policisté, nebo dřívějším odchodu sester do důchodu. Letos i v příštím roce byl navýšen příspěvek za směnnost, který mají sestry k platům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď