Babiš mluvil se Zemanem o odvolání Navrátila i investičním plánu

foto Prezident Miloš Zeman se 17. prosince 2019 na zámku v Lánech setkal s premiérem Andrejem Babišem. Na snímku Babiš hovoří po schůzce s novináři.

Lány (Kladensko) - Premiér Andrej Babiš (ANO) na dnešní pravidelné schůzce v Lánech informoval prezidenta Miloše Zemana o odvolání ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila. Zeman v minulosti úřad i jeho dosavadního šéfa často kritizoval. Babiš také prezidentovi přivezl Národní investiční plán své vlády. Oba politici hovořili i o nedávném summitu Evropské rady, kterého se zúčastnil Babiš, a vrcholného setkání NATO, na němž Českou republiku zastupoval Zeman.

Babiš po zhruba hodinu a půl trvajícím setkání novinářům řekl, že schůzka se nesla v předvánočním duchu. "Popřáli jsme si krásné svátky," uvedl.

Premiér informoval Zemana, že pondělní rozhodnutí vlády o odvolání Navrátila bylo jednomyslné. Navrátil se podle Babiše zasloužil o vybudování nového kybernetického úřadu i zákona. "Fungování ale zkrátka nebylo podle našich představ a hlavně komunikace nefungovala," poznamenal Babiš. Opoziční politici argumenty vlády zpochybňují a naznačují, že důvodem mohlo být varování NÚKIB před hrozbami z Číny.

Babiš předal Zemanovi dokument se seznamem strategických investic, které mají podle vlády do roku 2050 dosáhnout osmi bilionů korun. Z toho přes šest bilionů má jít na investiční akce v dopravě. Národní investiční plán podle opozice i některých ekonomů není realistický, chybí v něm plán financování nebo harmonogram uskutečnění jednotlivých cílů.

Dnešní setkání na lánském zámku se konalo už v době prezidentovy dovolené, kterou Zeman zahájil v pondělí. Hlava státu svou dovolenou kvůli pracovním povinnostem přeruší také 26. prosince, kdy pronese své tradiční vánoční poselství. Znovu by se Zeman s Babišem měli potkat v Lánech na tradičním novoročním obědě, kterého se účastní i manželky politiků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 24. února 2020

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď