Babiš kvůli nachlazení zrušil účast na mnichovské konferenci

foto Ilustrační foto - Premiér v demisi Andrej Babiš vystoupil 13. února 2018 v Praze na velitelském shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k vyhodnocení výcvikového roku 2017.

Praha - Předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) zrušil kvůli nachlazení účast na bezpečnostní konferenci v Mnichově, která se koná o víkendu. ČTK a serveru iDnes.cz to dnes řekla mluvčí vlády Barbora Peterová. Českou republiku budou na akci reprezentovat ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) a šéf diplomacie Martin Stropnický (ANO). Ministra zahraničí čeká na místě několik bilaterálních schůzek.

"Premiér zrušil cestu ze zdravotních důvodů," řekla novinářům Peterová. Babiš se podle ní potýká s nachlazením. Rozhodnutí o zrušení účasti padlo během dneška. Ještě ráno se plánovalo setkání Babiše s novináři před cestou.

Tiskový odbor úřadu vlády neinformoval o tom, že by se kvůli nachlazení rušily další body Babišova programu. Premiér se dnes zúčastnil jednání vlády, které začínalo v 08:00. V 15:00 ho čeká jednání o evropské agendě. Ve čtvrtek dopoledne se Babiš má zúčastnit zahájení veletrhu cestovního ruchu.

Někteří opoziční politici v úterý upozorňovali na to, že reputaci České republiky v zahraničí škodí, že premiér Babiš je podezřelý ze spolupráce s komunistickou státní bezpečností. Bratislavský krajský soud v úterý v obnoveném řízení zamítl Babišovu žalobu, že je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie veden jako agent neoprávněně.

Šéf diplomacie Stropnický letí do Mnichova z neformálního setkání ministrů zahraničí EU, které se ve čtvrtek a pátek koná v Bulharsku. V sobotu se Stropnický postupně sejde s prvním místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, ministrem zahraničí Ukrajiny, Makedonie a Gruzie.

Mnichovská konference patří k nejvýznamnějším setkáním politiků a expertů k tématu bezpečnosti. Letos jsou potvrzenými hosty například izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, ukrajinský prezident Petro Porošenko nebo americký ministr obrany James Mattis. Tradičně budou přítomni také vrcholní představitelé německé vlády včetně kancléřky Angely Merkelové. Babiš minulý týden po setkání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že na konferenci chce potvrdit zakotvení České republiky v EU a NATO.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 12. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 6°C

Celá předpověď