Babiš i Zeman pogratulovali Bidenovi k převzetí úřadu prezidenta

foto Ilustrační foto - Na zámku v Lánech začal 3. ledna 2021 novoroční oběd prezidenta Miloše Zemana (vlevo) s premiérem Andrejem Babišem. Oproti původním plánům se sešli bez rodin. Důvodem jsou opatření proti šíření koronaviru. Oběd se měl nejprve konat za účasti manželek i dětí, po kritice ale politici ustoupili a domluvili se na schůzce ve dvou.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval na twitteru Joeu Bidenovi k převzetí úřadu amerického prezidenta. Těší se mimo jiné na rozvoj česko-amerického strategického partnerství nebo spolupráci v rámci Severoatlantické aliance (NATO). Bidenovi blahopřál také prezident Miloš Zeman. Prostřednictvím mluvčího Hradu na twitteru prezidentovi USA popřál úspěch při řešení všech složitých výzev a nalezení celospolečenského smíru. Bidenovi poblahopřál též ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) či vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Gratuluji Joeu Bidenovi k převzetí úřadu prezidenta Spojených států amerických! Těším se, že budeme dále rozvíjet česko-americké strategické partnerství, spolupráci v rámci NATO i upevňovat vztahy mezi EU a USA. Přeji hodně štěstí a síly do budoucna," napsal Babiš.

Bidenovi pogratuloval též Zeman. "Přejeme úspěch při řešení všech složitých výzev současnosti a nalezení celospolečenského smíru. Věříme, že přátelství a spojenectví mezi ČR a USA se bude dále rozvíjet," uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Petříček se podle příspěvku na twitteru těší na spolupráci s Bidenovou administrativou na posilování sdílených hodnot a zájmů. Upozornil také na vypořádávání s globálními výzvami. "Budu pracovat na tom, aby naše aliance a partnerství bylo silnější než kdy dříve, mezi USA a ČR, a také celou EU," poznamenal šéf diplomacie.

Novému americkému prezidentovi blahopřál i vicepremiér Hamáček. "Věřím, že se nová americká administrativa soustředí na to, co Ameriku s Evropou a Českou republikou spojuje, ať už v oblasti obchodu, bezpečnosti nebo ochrany klimatu," uvedl na twitteru.

Hodně úspěchů Bidenovi na twitteru popřála též vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Jsem přesvědčena, že dobré vztahy mezi ČR a USA budou za jeho vlády pokračovat a že se mu podaří provést svou zemi tímto nelehkým obdobím," uvedla.

S gratulací Bidenovi i viceprezidentce Kamale Harrisové se na sociální síti připojil také český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. "Těšíme se na spolupráci s administrativou na prohlubování americko-českého spojenectví a přátelství, na kooperaci v záležitostech společného zájmu a prohlubování společných hodnot," napsal.

Demokrat Joe Biden dnes krátce před 18:00 SEČ složil slavnostní přísahu do rukou předsedy amerického nejvyššího soudu Johna Robertse, a stal se tak 46. prezidentem Spojených států. Krátce před ním se své funkce oficiálně ujala rovněž Harrisová, která je první viceprezidentkou v historii USA.

Petříček: Biden v projevu nabídl ruku lidem, kteří ho nevolili

Jako nabídnutou ruku lidem, kteří Joea Bidena nevolili, vidí dnešní projev nového amerického prezidenta ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Biden podle něj zahájil snahy spojit evidentně rozdělenou americkou společnost. I podle poslanců ze sněmovního zahraničního výboru byl projev zejména o jednotě, například místopředsedovi výboru Jaroslavu Bžochovi (ANO) v něm ale chyběla konkrétní vize. Politici to uvedli na dotaz ČTK.

Demokrat Biden dnes složil slavnostní přísahu do rukou předsedy amerického nejvyššího soudu a stal se 46. prezidentem USA. Krátce před ním se své funkce oficiálně ujala rovněž Kamala Harrisová, která je první viceprezidentkou v historii USA.

"Projev vidím jako nabídnutou ruku lidem, kteří Joea Bidena nevolili. Prezident Biden podle očekávání zahájil snahy spojit evidentně rozdělenou americkou společnost," napsal Petříček. Nový prezident se podle něj bude snažit "uzdravit" USA, změnit populistickou image a vrátit se k mezinárodní spolupráci, jež je garancí i české bezpečnosti a prosperity. "Projev měl také potvrdit sílu americké demokracie a hodnot, na kterých stojí," dodal ministr.

Podle Bžocha byl projev především o jednotě. Za jeho pozitivum považuje vůli uklidnit situaci. "Biden řekl, že hodlá pracovat pro své podporovatele i republikánské voliče stejně tvrdě. Další pozitivní vlaštovkou byl vzkaz, že USA bude chtít opět více spolupracovat na mezinárodním poli se světem, což beru jako velmi podstatné," poznamenal poslanec. Bidenův předchůdce Donald Trump byl podle něj lehce izolacionistický, jeho angažmá na Blízkém východě ale "nějaké ovoce přece jen přineslo".

Za slabost projevu pokládá, že mu chyběla konkrétní vize. "Pokud bychom za ni považovali sjednocení americké společnosti, tak jsem si téměř jistý, že za čtyři roky budeme moci hodnotit Bidenovu administrativu jako neúspěšnou, protože Amerika byla rozdělená vždy," dodal Bžoch.

Podle člena zahraničního výboru Jiřího Miholy (KDU-ČSL) Biden zdůrazňoval především slova demokracie, jednota a naděje, odmítl násilí s poukazem na nedávné dění u Kapitolu. Odmítl extremismus a bezpráví a slíbil, že bude prezidentem všech Američanů. Celkově projev považuje Mihola za pozitivní, smířlivý a jednotící, s důrazem na duchovní prvky.

"Joe Biden řekl, že bude prezidentem všech Američanů. Doufám, že jeho slova budou inspiraci pro ostatní světové lídry. V době, kdy celý svět čelí společným výzvám včetně pandemie covidu-19, je potřeba táhnout za jeden provaz víc než kdy jindy," napsala ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Místopředseda zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti) považuje projev za apel na jednotu Američanů a hlasitou deklaraci toho, že srdce americké demokracie stále bije. Biden podle něj slíbil, že do úřadu vkládá svou duši, a vyzval Američany, aby mu dali šanci vyvést zemi z krize. Proslov se podle Lipavského nesl v duchu pokory a připomněl občanům, že před nimi stojí výzvy jako rasismus, pandemie, změna klimatu i role USA ve světě.

Lidoveckému předsedovi Marianu Jurečkovi se líbilo, že Biden zdůraznil, že chce společnost spojovat, postavit se proti rasismu a sociálním rozdílům, vypořádat se s koronavirem a být prezidentem pro všechny Američany. "Z jeho projevu byla cítit velká dávka odhodlání a naděje," uvedl.

"Čím úspěšnější ve svém úřadu bude, tím lépe pro celý svět. To, co teď Amerika nejvíc potřebuje, je zase se spojit. A věřím, že totéž potřebuje i naše země: porozumění místo nenávisti, sbližování se místo prohlubování příkopů," napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 4. března 2021

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď