Babiš chce na summitu EU probrat emisní povolenky i posilující dávky vakcín

foto Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis arrives for an Eastern Partnership Summit in Brussels, Wednesday, Dec. 15, 2021. European Union leaders meet with partner nations on its eastern borders on Wednesday, with the Russian military buildup on Ukraine's border as the main point of focus. (Johanna Geron, Pool Photo via AP)

Brusel - Další společný postup proti vysokým cenám energií je pro českého premiéra Andreje Babiše hlavním tématem čtvrtečního summitu Evropské unie. Na dnešním brífinku šéf vlády v demisi znovu kritizoval vývoj na unijním trhu s emisními povolenkami a řekl, že od Evropské komise požaduje vrácení skoro 400 milionů povolenek na trh. S ostatními prezidenty a premiéry členských zemí EU si chce také vyměnit informace o podávání posilujících dávek vakcín proti covidu-19.

Babiš před novináře přišel krátce před začátkem dnešního odpoledního summitu Evropské unie s lídry Ukrajiny, Moldavska, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu, které patří do Východního partnerství EU. Ve čtvrtek je pak v Bruselu na programu prosincové jednání Evropské rady. Při posledním Babišově summitu před odchodem z funkce je mezi hlavními tématy opět nárůst cen energií, dále vývoj pandemie covidu-19 či přesun ruských vojsk k ukrajinské hranici.

"Samozřejmě pro mě hlavní téma jsou energie," řekl český premiér. Evropská rada o prudkém nárůstu cen jednala už v říjnu, na dlouhodobějších opatřeních se ale neshodla. Už tehdy Babiš zdůrazňoval otázku emisních povolenek, přičemž kritizoval údajné nekalosti na trhu, následná kontrola ze strany unijních regulátorů ale nezjistila zásadní nedostatky či cenové manipulace.

Situace kolem emisních povolenek ale podle šéfa české vlády "není normální". "Pokud stály v lednu 2021 33 euro a teďka jsou na 90, tak to má samozřejmě obrovský negativní dopad," řekl dnes Babiš.

Od začátku listopadu se cena povolenek zvýšila zhruba o 50 procent. K růstu jejich ceny přispívá zdražování plynu na světových trzích, kvůli kterému je pro elektrárenské společnosti ekonomičtější využívat uhlí. Podle Babiše Evropská komise k nepříznivému vývoji přispěla rozhodnutím stáhnout skoro 400 milionů povolenek z trhu a umístit je do rezervy pro stabilizaci trhu. V pondělí prý v této souvislosti poslal dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a šéfovi Evropské rady Charlesi Michelovi.

"Píšu, aby vrátili na trh těch 378 milionů povolenek, aby zkrátka nebyl ten trh pod takovým napětím," uvedl.

V souvislosti s nadcházející debatou unijních lídrů o vývoji pandemie řekl, že chce "výměnu informací mezi členskými státy ohledně třetí vakcíny". Zmínil rozdíly mezi členskými zeměmi ve zpřístupňování posilujících dávek a avizoval možnost bezprostředně rozšířit přístup v ČR. Tématem čtvrtečního summitu mají být snahy o urychlení vakcinace nejen v členských zemích unie, ale po celém světě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď