Babiš: Česko má zájem na posílení obchodních vztahů s Brazílií

foto Premiér Andrej Babiš (vlevo) se 24. ledna 2019 na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu sešel s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem.

Davos (Švýcarsko) - Česká republika má zájem o posílení obchodních vztahů s Brazílií, která je nyní jeho druhým nejvýznamnějším hospodářským partnerem v Latinské Americe. Příležitosti jsou jak v tradičních průmyslových odvětvích, tak v moderních technologiích, řekl ČTK a MF Dnes premiér Andrej Babiš, který se dnes na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu sešel s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem. Upozornil také na vědeckou spolupráci obou zemí.

Fotogalerie

"Mluvili jsme o našem obranném průmyslu, který se dostává víc a víc do kondice," řekl Babiš o možnostech pro české firmy v Brazílii. Připomněl i tradiční značky jako Baťa nebo Škoda, které jsou v Brazílii známé. "Jsme jedna z nejvíce průmyslových zemí Evropy, tam jsou ty příležitosti," uvedl premiér.

Při jednání s Bolsonarem vyzdvihl i zájem České republiky na rozvíjení moderních technologií. "Máme nejvýkonnější laser na světě, připravujeme superhub umělé inteligence, máme technologii, která je schopna extrahovat rekordní množství vody ze vzduchu, jsme lídři v nanotechnologiích," řekl.

"Jsme země inovativních, kreativních lidí, máme velkou koncentraci vědců a máme zájem na spolupráci univerzit, vysokých škol," řekl Babiš. Konkrétní spolupráce v oblasti vědy a výzkumu už se připravuje, v září podle premiéra pojede do Brazílie delegace Akademie věd.

Brazílie má podle Babiše pro Česko význam také v oblasti leteckého průmyslu. Premiér zmínil spolupráci brazilského výrobce letadel s českou společností Aero Vodochody.

Babiš na schůzce také pozval Bolsonara na návštěvu České republiky. Podle premiéra by dobrá příležitost pro návštěvu byla v době českého předsednictví ve visegrádské skupině, kterou tvoří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Česko převezme předsednictví v polovině roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 25. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 -3°C

Celá předpověď