Avakov: Ruské síly v Donbasu mají více tanků než britská armáda

foto Tank proruských separatistů u ukrajinského Luhansku.

Kyjev - Ukrajinská armáda čelí v Donbasu na východě Ukrajiny ruským silám, které jsou vyzbrojeny větším počtem tanků a obrněných transportérů§, než kolik má například celá britská armáda. Uvedl to ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov s odvoláním na údaje od rozvědky.

Navzdory ukrajinským obviněním Moskva stále popírá, že by se přímo zapojila do konfliktu mezi vojsky prozápadní ukrajinské vlády a proruskými separatisty, který si za tři roky vyžádal přes 10.000 mrtvých.

"Proč hovořím o Ruské federaci? Protože v současnosti na (Kyjevem) dočasně nekontrolovaném území Luhanské a Doněcké oblasti pod pláštíkem jednotek takzvaných lidových (povstaleckých) republik působí operativní uskupení ruských okupačních vojsk," řekl Avakov podle listu Ukrajinska pravda.

Podle něj jde o dva armádní sbory, podřízené ruské 8. armádě, které se skládají jak z místního obyvatelstva a žoldáků, tak z příslušníků ruských ozbrojených sil. Tyto sbory podle ministra představují první odřad, za kterým následují pravidelné jednotky ruské armády.

Oba zmíněné sbory mají "35.500 vojáků, 478 tanků, 848 obrněných vozidel, až 750 děl a minometů, 208 raketometů, 363 protitankových prostředků a 419 prostředků protiletecké obrany", řekl Avakov s tím, že velitelství těchto sil se nachází v ruském přístavním městě Novočerkassk. "Tato hrozba je u našich hranic. V podstatě na svých hranicích zadržujeme vzteklého psa Putinova režimu a nepouštíme ho do Evropy," prohlásil ministr.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 18. září 2018

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď