AV spustila on-line slovník staroslověnštiny s tisíci hesel

foto Screenshot on-line slovníku staroslověnštiny Akademie věd.

Praha - Přes 20.000 hesel a 840.000 různých tvarů je na digitálním portálu staroslověnštiny, který spustila Akademie věd ČR (AV). Web nazvaný Gorazd je elektronickou verzí největšího slovníku staroslověnštiny na světě. Posloužit má odborníkům i laikům. ČTK o tom v dnešní tiskové zprávě informovala Markéta Růžičková z AV.

"Spuštění Gorazdu bylo netrpělivě očekáváno světovou odbornou veřejností," uvedl vedoucí projektu Štefan Pilát z oddělení paleoslovenistiky a byzantologie Slovanského ústavu AV ČR.

Portál má tři jazykové varianty - českou, ruskou a anglickou. Překlady všech slov jsou podle tvůrců kromě těchto jazyků uvedeny i německy, latinsky a většinou také řecky. Možnosti vyhledávání by měly vyhovovat jak laikům, kteří se o staroslověnštinu zajímají, tak i nejnáročnějším badatelům. Autoři uvedli, že odborníci mohou hledat třeba jen konkrétní slovní druhy v určitém typu textů, nebo si po přihlášení vytvořit vlastní virtuální badatelnu.

Portál Gorazd má vedle ústředního Slovníku jazyka staroslověnského také naskenovanou kompletní staroslověnskou kartotéku. Ta představuje tvary všech slov dochovaných ve staroslověnských památkách a další slovníky a bonusy - třeba staroslověnské rozložení klávesnice. Tvůrci projektu nabízí i softwarové nástroje vyvinuté během odborného projektu.

Kromě očekávaných výrazů spjatých s církevním životem podle AV na webu lidé najdou i běžné konverzační obraty, názvy předmětů denní potřeby či překvapivě moderní pojmy - třeba kuplja, neboli obchodování, či oglavljenije - kapitál. Nechybí ani peprná slova.

Podle AV je projekt "dědictvím" několika generací tuzemských slavistů ze Slovanského ústavu a také pětiletého projektu digitalizace, který financovalo ministerstvo kultury.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 7:00 -2°C

Celá předpověď