AutoSAP: Kvůli chybějícím čipům přijde autoprůmysl v únoru o tržby deset mld. Kč

foto Ilustrační foto - Nákladní automobily 6. května 2021 přivážejí osobní vozy značky Škoda na letiště v Hradci Králové. Automobilka Škoda Auto tam skladuje vozy, jejichž výrobu nemůže kvůli chybějícím polovodičům dokončit.

Praha - Kvůli chybějícím čipům a navazujícím součástkám automobilky v únoru vyrobí o 20.000 až 25.000 aut méně. Odvětví tak bude mít výpadek tržeb nejméně deset miliard korun, z toho osm až devět miliard připadá na finální výrobce a zbytek na dodavatele. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Situace se dotýká nejen finálních výrobců, ale i na ně navázaných dodavatelů a subdodavatelů. V praxi nastalá situace pro firmy znamená přeplánování výroby a přidělování práce zaměstnancům například na jiných zakázkách. Kolínská Toyota dnes ale například zcela přerušila na velkou část února výrobu a Škoda Auto zrušila v tomto týdnu některé směny.

"V tuto chvíli nemáme zprávy o propouštění kmenových zaměstnanců. V některých případech ale může docházet k regulaci počtu agenturních pracovníků," dodal Petzl.

Dobrou zprávou podle Petzla je, že objednávkové knihy domácích výrobců osobních vozidel jsou plné a management firem věnuje maximální úsilí tomu, aby prostřednictvím reorganizace výrob a směnných režimů mohly být výpadky ve výrobě nahrazeny a původní výrobní plány dodrženy.

Důvodem aktuální situace jsou podle automobilek zejména dozvuky pandemie covidu-19 v Číně, které způsobily uzavírky závodů z důvodu striktní proticovidové politiky. Svůj vliv mají i velmi napjaté dodavatelské a logistické řetězce.

V Česku se loni vyrobilo 1,218 milionu vozů, což je meziročně o desetinu více. Proti předcovidovému roku 2019 to však je stále o zhruba 200.000 vozů nižší produkce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď