Autoři knihy Hrana v Národním muzeu připomněli 53. výročí činu Jana Palacha

foto Autoři Pavla Melková a Petr Blažek představili 17. ledna 2022 v Praze svou knihu Hrana, která představuje Památník Jana Palacha ve Všetatech.

Praha - U příležitosti 53. výročí činu Jana Palacha v historické budově Národního muzea připomněli knihu Hrana: Památník Jana Palacha ve Všetatech. Publikace architektky Pavly Melkové a historika Petra Blažka vyšla v české i anglické mutaci minulý rok v době protipandemických opatření, kdy nebyla možná její plná prezentace. "Kniha je dalším rozměrem Památníku Jana Palacha ve Všetatech," uvedla Melková.

Palach se 16. ledna 1969 zapálil, aby vyburcoval společnost z letargie, do níž upadala po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Těžce popálený mladík zemřel o tři dny později.

Publikace, rozdělená na dvě části s názvy Hrana a Historická expozice, provází historií Palachova života i jeho činu. Zároveň osvětluje jednotlivé architektonické záměry a pojetí památníku. Jeho podoba pochází z návrhu architektů Miroslava Cikána a Pavly Melkové ze studia MCA Architects.

První část knihy obsahuje čtrnáct kapitol věnovaných jednotlivým symbolům, kterými čtenář prochází stejně jako v památníku. Druhá, historická část, obsahuje pět kapitol, které současně odpovídají tematickému členění expozice muzea. V kapitole Rodina jsou informace o Palachově rodinném pozadí i o Všetatech. Kapitola Naděje ukazuje dobový kontext – Pražské jaro, srpnovou okupaci a její následky. Část Protest se věnuje detailům Palachova činu. Kapitola Pomsta ukazuje, jaká byla reakce veřejnosti i režimu. Poslední kapitola Návraty mapuje reakce na Palachův čin až do dnešní doby. Kniha obsahuje množství fotografií a dokumentů. Jednotlivé kapitoly jsou zakončené básněmi různých autorů, které se vztahují k Palachovu činu.

Dnešního setkání v pražském Národním muzeu se vedle autorů knihy zúčastnili Palachovi spolužáci a přátelé. Mezi přítomnými byl také písničkář Bohdan Mikolášek, který svoji nejvýznamnější píseň Ticho napsal v den, kdy Palach zemřel, a filmařka Olga Sommerová. Česká televize dnes večer uvede uvede reprízu jejího dokumentu věnovaného Palachovi Věřím, že více světla potřeba nebude.

Památník Jana Palacha ve Všetatech byl na místě jeho rodného domu otevřen 9. října 2019. Hlavním motivem památníku je hrana, symbol zla vložený do ocelového klínu, který rozlomil dům, život rodiny i společnost. Zároveň reprezentuje uslyšení výzvy a osobní rozhodnutí na ni reagovat. "Pomník zdůrazňuje význam činu spočívajícího v uslyšení dějinné výzvy jednotlivcem, a vyzdvihuje tak v univerzální rovině platnost Palachova činu i pro současnost," uvedla Melková v brožuře vydané Národním muzeem k příležitosti vzniku památníku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď