Automobilové sdružení: Polovina firem omezuje výrobu

foto Prázdné parkoviště pro zaměstnance automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi na snímku pořízeném 20. března 2020 brzy odpoledne.Továrna kvůli pandemii koronaviru přerušila výrobu.

Praha - Od pondělí bude zhruba čtvrtina firem z automobilového průmyslu uzavřená, více než polovina firem omezuje výrobu. Sektor bude ochromený z 80 procent, uvedlo dnes v tiskové zprávě Sdružení automobilového průmyslu. Oceňuje dosavadní vládní kroky, ty ale mají podle sdružení pouze omezený pozitivní dopad. Vyzývá proto kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO), aby na svém pondělním jednání přijal potřebná opatření. Podle sdružení by mělo mimo jiné jít o kurzarbeit, odložení splátek komerčních půjček a úvěrů o tři až pět měsíců či odložení záloh daně z příjmu.

Sdružení chce od státu kompenzovat 80 procent nákladů na mzdy zaměstnanců, pokud firma omezila nebo zastavila výrobu kvůli více zaměstnancům v karanténě. Pokud by nebyl například dostatek součástek na výrobu, chce sdružení po státu kompenzovat polovinu nákladů na mzdy, stejně jako v případě zastavení výroby kvůli poklesu poptávky.

"Již teď je jasné, že opakovaný náběh výroby bude v automobilovém sektoru postupný a komplikovaný. Nelze očekávat, že se do konce roku 2020 dostane na hodnoty před pandemií. Bez zásadní podpory vlády dojde k lavinovému efektu s přímým dopadem na desítky tisíc a zprostředkovaně na statisíce zaměstnanců a jejich rodiny," uvádí sdružení. Jakmile se podaří pandemii dostat pod kontrolu, bude nutné podle něj jednat o novém systému podpor. Sdružení reprezentuje 140 firem z odvětví.

Kabinet ve čtvrtek rozhodl, že zaměstnavatelům proplatí náhrady mezd lidem v karanténě a 80 procent mzdy pracovníků zavřených provozů. Další tři opatření včetně kurzarbeitu (přechodu na zkrácenou pracovní dobu se státním příspěvkem na mzdy) pro otevřené podniky vláda zatím neschválila. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale uvedl, že se o návrzích povede debata.

Opatření vlády při podpoře ekonomiky a snaze udržet zaměstnanost jsou podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) kurzarbeit, náhrada mzdy pro uzavřené provozy, odpuštění pojistného u podnikatelů, balíček týkající se daní, rozšíření ošetřovného, bezúročné úvěry pod podnikatele a záruky za úvěry od komerčních bank. Ministryně také řekla, že plánuje na pondělním jednání vlády předložit změnu zákona o státním rozpočtu, který by letos měl podle ní mít místo 40 miliard 200miliardový schodek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď