Automobilek opouštějících svět spalovacích motorů přibývá

foto Mini Cooper SE.

Tradiční britská značka Mini se má stát v roce 2030 dalším výrobcem automobilů, který se úplně přeorientuje na produkci elektromobilů. Tato informace má podle německého časopisu Der Spiegel zaznít na výroční tiskové konferenci BMW, která se koná 17. března.

Mini by se tak připojilo do skupiny dalších automobilek, které tento krok oznámily v poslední době. Jsou jimi například evropská divize Fordu, dále značky Volvo, Bentley nebo Jaguar. Již dříve se kompletně na výrobu elektormobilů přeorientovala značka Smart.

Zřejmě není náhodou, že toto rozhodnutí přijali představitelé značek, které jsou buď přímo britské nebo je pro ně trh ve Velké Británii velmi důležitý.

Premiér Boris Johnson totiž vloni v listopadu oznámil, že v jeho zemi začne v roce 2030 platit zákaz prodeje aut, které pohání buď zážehový nebo vznětový motor. Pětiletou výjimku dostanou jen vozy využívající pohon plug-in hybrid.

Mini přitom zatím nebylo v oblasti elektromobility příliš významným hráčem. Teprve vloni uvedlo na trh sériový vůz Cooper SE. To je ale pouze konverze klasického hatchbacku, který původně poháněl spalovací motor. Tato verze navíc v nabídce dealerů značky zůstala.

Podle Spiegelu má Mini poslední model se spalovacím motorem představit v roce 2025. Už o dva roky později by pak měl prodávat polovinu svých aut s elektropohonem.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 24. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď