Automatické mazání chráněných děl podle soudu EU neporušuje svobodu slova

foto Soudní dvůr Evropské unie (EU) v Lucemburku.

Lucemburk/Brusel - Používání automatických filtrů na třídění filmů či hudby šířené uživateli internetu neporušuje svobodu projevu a přístupu k informacím. Konstatoval to dnes Soudní dvůr Evropské unie, který zamítl žalobu Polska namířenou proti automatickému odstraňování obsahu chráněného autorskými právy. Podle soudu unijní pravidla zaručují, že kontrola ze strany například YouTube a dalších internetových služeb nevede ke smazání legálně sdílených děl.

Evropský blok se v posledních letech pokouší vymezit hranici mezi ochranou autorských práv na jedné a svobodou projevu a přístupu k informacím na druhé straně. Poté, co si filmová studia či nahrávací společnosti dlouhodobě stěžovaly na nelegální šíření svých děl, přijala EU v roce 2019 směrnici o autorských právech na internetu. Tato norma zavedla pro digitální platformy povinnost kontrolovat, zda lidé jejich prostřednictvím nesdílejí výtvory chráněné copyrightem a nelegálně šířená díla odstraňovat.

Polsko se nyní domáhalo zrušení této úpravy, která je podle Varšavy v rozporu se základními právy na svobodu projevu a informací, zejména kvůli využívání automatických filtrů, tedy programů, které mají chráněný obsah samy vyhledávat.

Soud v Lucemburku však dospěl k závěru, že směrnice zmíněná práva dostatečně chrání, neboť vylučuje "opatření, která při nahrávání filtrují a blokují legální obsah". Automatické filtry podle nejvyššího orgánu unijní justice internetové platformy využívat mohou, musí však zajistit, aby jejich prostřednictvím nebyly nijak dotčeny příspěvky zveřejňované legálně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď