Autokluby před víkendem varují před zácpami na dálnicích na jih

foto Kolona na dálnici - ilustrační foto.

Berlín/Vídeň/Praha - Na středoevropských dálnicích budou o nadcházejícím třetím prázdninovém víkendu vznikat dlouhé zácpy. Postiženy budou především tahy směrem na jih, na kolony se ale musí připravit i lidé, kteří se od jižních moří budou vracet zpět domů, varovaly autokluby Německa (ADAC) a Rakouska (ÖAMTC) i český BESIP. Sobotou začínají prázdniny v nejlidnatější německé spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku a části Nizozemska, což podle ADAC každoročně působí v prázdninové dopravě problémy.

Kromě jihoněmeckých spolkových zemí Bavorska a Bádenska-Württemberska budou mít od víkendu školáci prázdniny už v celé střední Evropě včetně Česka, Rakouska, Polska a Slovenska.

"Kdo se vydá tento víkend na dovolenou, zjistí, že jsou prázdninové trasy beznadějně přetížené," uvedl německý autoklub ADAC. Prázdniny totiž začínají v osmnáctimilionovém Severním Porýní-Vestfálsku a části Nizozemska, očekávat se ale dá i druhá vlna cest na dovolenou ze severoněmeckých spolkových zemí včetně Berlína.

"Kdo může, měl by zvolit klidnější alternativní trasy, nebo si vybrat na cestu jiný den mimo víkend," doporučil německý autoklub a zároveň varoval, že se kolonám na dálnicích nevyhnou ani řidiči, kteří se budou z jihu Evropy z dovolené vracet.

Obzvlášť komplikovaná situace v dopravě bude podle ADAC v okolí velkých měst. Čeští řidiči, kteří na jih Evropy vyrazí přes Bavorsko, by se měli připravit na kolony na obchvatu Mnichova, na dálnici A8 mezi Mnichovem a rakouským Salcburkem a na dálnici A9 mezi Mnichovem a Norimberkem.

Jak upozornil BESIP, začala se navíc od pondělí část dálnice A8 mezi exity Traunstein a Bad Reichenhall od 21:00 do asi 5:00 hodin uzavírat kvůli rekonstrukčním pracím. Omezení potrvá do pátku 20. července.

Rakouský autoklub ÖAMTC varoval před kolonami především na tazích jižním směrem, například na dálnici A13 vedoucí k Brennerskému průsmyku či A11 vedoucí ke Karavanskému tunelu.

Kdo se vydá o víkendu do Chorvatska a ve snaze vyhnout se zácpám v Rakousku zvolí trasu přes Maďarsko, měl by se podle BESIP připravit na komplikace na dálnici od Maďarska na Záhřeb. Na několika místech tam totiž silničáři vyměňují starý asfaltový povrch za nový a řidiči tam projedou v jednom jízdním pruhu vedeném v protisměru. Kolony se tu podle BESIP v pátek a v sobotu tvoří pravidelně. Rychlost je kvůli opravám snížená na mostě na jadranský ostrov Krk a také zde se tvoří zácpy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď