Australští hasiči bojují s časem před příchodem další vlny veder

foto Pohřeb hasiče Andrewa O'Dwyera, který zahynul 19. prosince při dopravní nehodě, když jel likvidovat požár nedaleko Sydney.

Canberra - Australští hasiči stupňují své úsilí, aby izolovali rozsáhlé lesní požáry, které nadále hoří na řadě míst na jihovýchodě země. Po nynějším přechodném ochlazení mají totiž teploty v australských státech Nový Jižní Wales a Viktorie od pátku znovu stoupat nad 40 stupňů Celsia. Úřady se obávají, že některé mohutné požáry hořící nedaleko sebe by se mohly spojit v jeden a napáchat nevídané škody, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Požáry na australském východním pobřeží připravily v posledních týdnech o život již 25 lidí. Ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 130 požárů, z nichž padesátka není pod kontrolou, a ve státě Viktorie dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a více než 10,3 milionu hektarů porostu. Pojistné nároky v důsledku katastrofálních požárů dosáhly 700 milionů australských dolarů (10,9 miliardy Kč), napsala agentura AP. Léto na jižní polokouli přitom ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu.

Na západě Austrálie nicméně první letošní tropický cyklon přinesl v pondělí večer silný vichr a hustý liják, což přivítali i obyvatelé na opačném - východním - konci kontinentu. "Je to signál monzunové aktivity, která by mohla přerušit stávající vedra," řekl představitel hasičského sboru ve státě Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons. Také na jihovýchodě Austrálie v pondělí pršelo, i když jen lehce.

V metropoli státu Nový Jižní Wales Sydney se dnes konal pohřeb jednoho ze dvou hasičů, kteří zahynuli 19. prosince při dopravní nehodě, když jeli likvidovat požár nedaleko Sydney. Média zveřejnila dojemné fotografie hasičovy malé dcery, která kráčela před otcovou rakví v bílých šatech a v jeho helmě. Na hrudníku měla připnutou medaili, kterou otec posmrtně za zásluhy dostal.

Účastníci pohřbu také vzdali zemřelému 36letému hasiči před kostelem hold tradičním maorským tancem haka, který ve světě proslavila zejména novozélandská ragbyová reprezentace. Jeho funkcí není pouze zastrašení protivníka, ale pro původní obyvatele sloužil i jako prostředek truchlení.

Na pohřeb přišel i australský premiér Scott Morrison, proti němuž obrací hněv řada Australanů vyčerpaných několikaměsíčními požáry. Lidé premiérovi vyčítají, že v době, kdy vlna veder a požáry vrcholily, byl s rodinou na Havaji na dovolené. Mnozí také kritizují Morrisonovu vládu kvůli neochotě reagovat na klimatické změny, které podle expertů k vleklým suchům a vedrům mohly v Austrálii přispět. Reakce vlády na požáry byla také podle postižených pomalá a nekoordinovaná.

"Plány pro případ katastrofy měly být připraveny předem a neměly se vytvářet v době, kdy už byl vyhlášen stav nouze a všichni prchali. Komunikace mohla být lepší. Od různých lidí jsme slyšeli různé věci," postěžovali si Helena Wongová a její partner Justin Kam, kteří přišli o domov, když se oheň minulý měsíc prohnal městem Balmoral jižně od Sydney.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 18. září 2020

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď