Australský premiér Morrison uznal volební porážku, Albanese ho nahradí rychle

foto Premiér Scott Morrison přichází po parlamentních volbách na zasedání Liberální strany Austrálie v Sydney 21. května 2022.

Canberra - Opoziční Australská labouristická strana odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ten už přiznal porážku v dnešních parlamentních volbách a poblahopřál k volebnímu vítězství lídrovi dosud opozičních labouristů Anthonymu Albanesemu. Podle médií bude Albanese do funkce předsedy vlády jmenován možná už v neděli, protože v pondělí musí odletět do Tokia na summit bezpečností aliance Quad. Bude se konat v úterý za přítomnosti amerického prezidenta Joea Bidena.

"Australané zvolili změnu. Můj tým bude každodenně pracovat, aby Australany sjednotil. Povedu vládu hodnou australského lidu, odvážnou, pracovitou a účastnou, která bude stejná jako Australané," řekl Albanese ve vítězném projevu před svými stoupenci.

Konzervativní vláda končí po třech volebních obdobích, tedy po téměř devíti letech. Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ), sčítání hlasů ale ještě neskončilo.

Australská média uvádějí, že labouristé mají nyní 72 ze 151 mandátů, přičemž rozhodnuto není ještě asi o deseti křeslech.

Vládu sestaví Australská labouristická strana, připustil Morrison, který se stal premiérem v roce 2018 a s Albanesem už po volbách mluvil. "Poblahopřál jsem mu k volebnímu vítězství," řekl a dodal, že odstoupí z čela středopravé Liberální strany Austrálie. "Myslím, že je velmi důležité, aby tato země měla jistotu. Myslím, že je velmi důležité, aby se tato země pohnula dopředu," dodal.

Jedna z prvních zahraničních reakcí přišla z Francie. Její ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian prohlásil, že mu Morrisonova porážka vyhovuje. "Doufám, že s Austrálií budeme moci v budoucnu znovu upřímně a konstruktivně jednat," uvedl Le Drian. Francii loni rozhořčilo rozhodnutí Austrálie zrušit kontrakt na dodávku ponorek ve prospěch nové aliance uzavřené s Británií a Spojenými státy.

Ani labouristé ale patrně nebudou schopni sestavit většinovou vládu. Podle agentury Reuters by mohli vládnout s podporou ekologicky zaměřených nezávislých. Částečné výsledky ukazují, že Morrisonovu koalici potrestali voliči hlavně na západě Austrálie a v bohatých městských okrscích.

Morrisonova koalice měla ve Sněmovně reprezentantů nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit.

První odhady výsledků podle australských televizních stanic naznačují, že ve volbách ztratila jak Morrisonova konzervativní koalice, tak i labouristická opozice, a to ve prospěch menších stran a nezávislých, kteří se zaměřili na téma změny klimatu. Zvýšila se tak pravděpodobnost zablokovaného parlamentu bez potřebné většiny pro sestavení vlády.

Albanese se dnes vydal do volební místnosti v Sydney v doprovodu své partnerky Jodie Haydonové, 21letého syna Nathana a psa. "Máme velmi vysoká očekávání a naději v dobrý výsledek dnes večer," řekl politik, který vyrůstal jako jediné dítě matky samoživitelky, jež se stala invalidní důchodkyní.

Morrison s manželkou Jenny odevzdali svůj hlas ve školní budově na jihu Sydney. Později uvedl jako důvod hlasovat pro jeho vládu dnešní incident, kdy australská pobřežní stráž zadržela člun s 15 běženci, kteří se snažili ilegálně proniknout do australských vod ze Srí Lanky. Migranti mají být vráceni. Premiér řekl, že labouristická vláda by byla méně efektivní v úsilí o předcházení pašování žadatelů o azyl do Austrálie.

Kvůli pandemii zhruba polovina ze 17 milionů oprávněných voličů odevzdala hlas předem prostřednictvím korespondenčního hlasování, což podle agentury AP zřejmě zpomalí sčítání. Lidé nedávno nakažení koronavirem navíc mohli nově hlasovat po telefonu.

Hlasování je v Austrálii povinné, za neúčast bez řádné omluvy se dávají pokuty. Volební komisař Tom Rogers řekl, že bylo otevřeno více než 7000 volebních místností.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 16. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď