Austrálie si koupí tři americké jaderné ponorky s opcí na další dvě

foto Zleva australský premiér Anthony Albanese, americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak na tiskové konferenci na námořní základně Point Loma v kalifornském San Diegu, 13. března 2023.

Washington - Austrálie zakoupí tři americké ponorky s jaderným pohonem typu Virginia. Součástí dohody je rovněž opce na nákup dalších dvou. Informoval o tom nejprve bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan, následně to na schůzce s britským a australským premiérem potvrdil i americký prezident Joe Biden. Ponorky by měly být dodávány od roku 2030.

Británie, USA a Austrálie v roce 2021 uzavřely nový bezpečnostní pakt známý jako AUKUS. Austrálie v rámci této nové obranné aliance zrušila kontrakt na nákup konvenčních francouzských ponorek a dala přednost právě jaderným ponorkám od USA, což poškodilo vztahy mezi Austrálii a Francií.

Podle Bidena je cílem iniciativy všech tří zemí "vyvinout společně něco nového - novou nejmodernější jadernou ponorku, která bude kombinovat britské ponorky a design s americkou technologií". "Chci, aby to bylo všem od začátku jasné. Tyto ponorky nemají jaderné zbraně, ale jaderný pohon," zdůraznil americký prezident. "Austrálie je hrdým státem bez jaderných zbraní a hodlá jím zůstat," dodal.

Na otázku, jestli si myslí, že Čína bude dohodu o ponorkách vnímat jako akt agrese, odpověděl prostě "ne". Na další dotaz pak poznamenal, že očekává, že s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem bude brzy hovořit. Kdy přesně, ale nesdělil.

Australský premiér Anthony Albanese dnešní den označil za novou kapitolu ve vztazích mezi danými zeměmi. Uvedl, že jejich přátelství je postavené "na sdílených hodnotách týkajících se mírové a prosperující budoucnosti". Dohoda týkající se ponorek je podle něj "největší vojenskou investicí v historii Austrálie".

"Nelegální invaze Ruska na Ukrajinu, narůstající agresivita Číny, destabilizující chování Íránu a Severní Koreje," to vše by podle britského premiéra Rishiho Sunaka ohrožuje současný svět. "Proto je důležitější, více než kdy jindy, posílit odolnost našich zemí," poznamenal a Čínu také označil za největší státní nebezpečí pro britské ekonomické zájmy.

O detailech obranného projektu dnes Biden se Sunakem a Albanesim diskutoval na americké námořní základně v San Diegu. Aliance AUKUS si dává za cíl "chránit společné zájmy v Indo-Pacifiku". Kromě technologií státy chtějí sdílet také průmyslové základny a dodavatelské řetězce. Podle Bidena je obranný pakt důkazem "dlouhodobých vazeb mezi všemi třemi zeměmi".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď