Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

foto Ilustrační foto - Dopravní letoun Boeing 737 MAX na snímku z 30. září 2020.

Sydney - Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz provozu letounů Boeing 737 MAX. Země je jednou z prvních v regionu Asie a Tichomoří, která takový krok učinila, uvedla dnes agentura Reuters.

"Jsme přesvědčeni, že to letadlo je bezpečné," uvedl prozatímní šéf úřadu Graeme Crawford. Obnovení provozu letadel MAX podmíněné technickými úpravami a dodatečným školením pilotů už dříve schválily například Spojené státy, Evropská unie, Británie, Kanada, Brazílie a Spojené arabské emiráty.

Provoz letadel Boeing 737 MAX byl na jaře 2019 po celém světě přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při nichž zemřelo celkem 346 lidí.

Problémy kolem letadel 737 MAX už stály americkou společnost Boeing desítky miliard dolarů. Loni navíc firmu zasáhl útlum osobní letecké dopravy v důsledku pandemie covidu-19.

Ve čtvrtek obnovil komerční provoz letadel Boeing 737 MAX 8 i český letecký dopravce Smartwings. Před čtvrtečním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit dalších šest těchto letounů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď